Facebook’a 35 Milyon Dolar Ceza Kesildi

0
177

Geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi Facebook’a yüz tanıma verilerini kötüye kullandığı için 35 Milyon Dolar (203 Milyon TL) ceza kesildi.

Facebook sık sık gündeme gizlilik ihlalleri ve açılan davalarda aldığı cezalar ile geliyor. Şimdi ise bir başka konuda yeniden gündeme geldi. Facebook, yüz tanıma teknolojisi ile alakalı açılan bir davada yüklü miktarda ceza ile karşılaşabilir.

Facebook Mücadeleyi Kaybetti!

Sosyal medya platform devlerinden biri olan Facebook’un üyelerine kolaylık sağlaması için oluşturmuş olduğu yüz tanıma sistemi, Facebook’un ceza almasına neden oldu. Facebook’un Illinois

Vatandaşları tarafından yüklenen görsellerin yüz tanıma teknolojisi ile taranmasının onaylanmayacağını ve 2011’den beri bu verilerin toplandığı iddia ediliyor.

Facebook yüz tanıma teknolojisi ile elde ettiği verilerinin kötüye kullanılması ile ilişkin olarak 35 Milyar Dolarlık bir davaya konu oldu.

Davanın açılmaması için mücadele eden Facebook, uzun uğraşları sonucunda yine de kaybetti ve dava açıldı. Davanın açılmaması için başvuru yapan Facebook’un talebi, davayı yürüten hakimler tarafından reddedildi. Verilen karara göre, dava süreci devam edecek.

Kullanıcı verilerinin sürekli olarak ihlal edilmesi ile Facebook’un başı bir hayli dertte.

Facebook’a açılan davada, davacılar sosyal paylaşım sitesi Facebook’un fotoğraf paylaşımı sonrasında sunduğu etiketleme önerileri teknolojisinde, kullanıcıların paylaştığı görsel verilerinin neden ve ne kadar süre ile sağlanacağı, hangi amaçlar ile kullanılacağının bilinmediğini söylüyor. Facebook davasını sürdüren hakimlerden bir tanesi, “ Haziran 2011 tarihinden beri mevcut yüz veri tabanının yardımıyla biyometrik kilide sahip cep telefonlarının kilidini açmak mümkün görünüyor.” Diyerek, yüz tanıma datası hakkında düşüncelerini paylaşarak, “Haziran 2011’den beri mevcut Facebook sözcüsü, konu hakkındaki sorulara, “Facebook, insanlara her zaman yüz tanıma teknolojisinin kullanımından bahsetti ve kendileri için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda seçme şansı verdi. Seçeneklerimizi gözden geçiriyoruz ve güçlü bir şekilde kendimizi savunmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Facebook’un kullanıcı başına 1.000 dolar ile 5.000 dolar arasında para cezası ile karşı karşıya kalabilir. 7 milyon kullanıcının bu ihlalden etkilendiği düşünülünce Facebook, 35 milyar dolara kadar tazminat ödeyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz