En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

0
173
en-guvenilir-isletim-sistemi-1568562072

Çok önceleri bilgisayar üzerinden zararlı yazılım savaşları yapılırken, bir süredir gözler mobil işletim sistemine dikilmiş durumda. Haliyle kullanıcılar da en güvenli mobil işletim sisteminin hangisi olduğunu merak ediyorlar.

Şu inkar edilemez bir gerçek ki, hiçbir işletim sistemi tam anlamıyla güvenli değil. Peki en güvenlisi işletim sistemi hangisi? Bu yazımızda mobil işletim sistemlerinden ve güvenlilik derecelerinden bahsediyoruz.

Akıllı cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Akıllı telefon firmaları son 6 senedir kendilerini aşırı şekilde geliştirerek kullanıcılara yeni özellikler ve yeni teknolojiler sunmaya başladılar. Bununla beraber marka rekabetleri de ortaya çıktı ve bugünkü akıllı telefon piyasasını oluşturdu. Doğal olarak işletim sistemleri de bu rekabetten nasibini aldı.

 Mobil Alanda En Çok Kullanılan İşletim Sistemi: Android

Android işletim sistemi henüz yedi sene önce ortaya çıktı ve bir devrim niteliğinde gelişti. Android işletim sistemini bu kadar popülerleştiren en önemli özellik ise hiç şüphesiz Linux çekirdekleri üzerine kurularak, Açık kaynak kodlu bir yazılım olmasıdır.

Android işletim sisteminin “Google Play Store” isminde uygulama marketi bulunuyor. Bu markette milyonlarca uygulama paylaşılıyor ve android kullanıcılarına sunuluyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için virüs bulaştırmak oldukça basit oluyor. Kotü niyetli yazılımcılar virüs içerikleri Google Play Store’a yükleyerek kullanıcıların telefonlarına bulaşmasını sağlıyor. Ne yazık ki Google; Google Play Store’a yüklenen uygulamaları tek tek incelemiyor yalnızca kullanıcı şikayetlerine cevap veriyor. Bu da Android işletim sisteminin pek güvenli olmadığını gösteriyor.

 En Güvenilir İşletim Sistemi: iOS (iPhone OS)

iOS, Mac OS X’ten esinlenerek yaratılan bir işletim sistemidir. Her bir katmanda farkli bir işlem yürütülür ve bu işlemlerin sonucunda iOS arayüzü kullanıcı ile buluşur. iOS arayüzü oldukca sade ve hafif olduğu için, genelde iOS işletim sisteminde kasmalara rastlanılmaz.

iOS işletim sisteminin uygulama marketi AppStore’dur. Bu markette dilediğiniz her uygulamaya erişebilirsiniz. AppStore üzerinde bulunan bütün uygulamalar Apple tarafından teker teker kontol edilir ve ondan sonra yayınlanır. Böylece telefonunuza zararlı yazılımların yüklenmesi engelleniyor.

Yılların Deneyimi ile: Windows İşletim Sistemi

Tıpkı iOS işletim sistemi ile aynı prensip ile çalışan, kaynak kodu kapalı olan ve sistem güvenliğini üst düzeyde tutan Windows işletim sistemi ne yazık ki diğer işletim sistemleri gibi benimsenmedi. Sitem gücenliği konusunda iOS işletim sisteminden sonra, Android işletim sisteminden önce geliyor. Windows Store adı verilen bir uygulama mağazası bulunuyor. Bu mağazaya herkes uygulama yükleyemiyor, Windos uygulamaları deneyip sonra markette kullanıcılara sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz