Dünya’nın İlk Akıllı Telefonu: “Simon”

0
113

İlk akıllı telefon denince birçoğumuzun aklına Samsung, Nokia ya da Apple üretimi olduğu geliyor. Ancak bu konuda hepimiz büyük bir yanılgı içerisineyiz. Teknoloji tarihinde piyasaya çıkan ilk akıllı telefonun sahibi IBM firmasıdır. Zamanının teknoloji devi, SPSS programının da sahibidir. Bu şirket, 1992 yılında bir telefon duyurdu. Henüz internetin bile emeklediği yıllarda bu telefon, yapılabileceklerin çok üzerindeydi. Gelin şimdi telefonu detaylı olarak tanıtalım.

IBM, 1992 yılında “Kişisel İletişimci” olarak tanımladığı “Simon” isimli telefonu tanıttı. Bu telefon hem taşınabiliyordu hem de ucuzdu. Bu sayede birçok insanın dikkatini çekiyordu. Ancak telefonda yer alan bir özellik, o dönemin üzerinde olduğunu kanıtlıyordu. Bu özellik, telefonun dokunmatik ekrana sahip olmasıydı. Bu ekran sayesinde telefon üzerinde yazılar yazabiliyor, notlar alabiliyor, e-posta ya da faks gönderebiliyordunuz. Ayrıca yanında kalemiyle de gelen telefon, 4 inç boyuta sahipti.

Simon’un çağının ötesinde bir telefon olmasını sağlayan özelliklerden birisi de takvim ve dünya saatleri özelliğine sahip olmasıydı. 1992 yılının teknolojisini göz önünde bulundurduğumuzda anlık değişen bu iki özelliğin telefonda bulunması büyük bir devrimdi. Aynı zamanda telefon, bilgisayarların kullandığı hafıza kartlarına uyumluydu ve telefon içerisindeki dosyalar, klasörlere ayrılabiliyordu. Bu özellik o yıllarda, bilgisayarın telefonlaşmaya başladığını göstermiştir.

Fiyatı Nedir?

Simon, 1992 yılında piyasaya çıktığında 899 dolar etiket fiyatıyla geldi. Günümüzde baktığımızda 899 dolara; Google Pixel 3, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S10, Iphone X gibi telefonlar alınabilmektedir. Yani Simon, döneminin en pahalı telefonu özelliğine de sahipti. Telefonun değerinin, doların günümüzdeki değeriyle hesaplandığında 1299 dolar olduğunu da hatırlatalım.

Peki Ne Oldu?

Telefon, birçok özelliğiyle büyük bir ses getirdi. Ancak gerek fiyatı gerekse o dönemde telefonlara gösterilen ilgi nedeniyle 50 bin adet satabildi. Tabi günümüzde 100, 200 milyon gibi değerlerden bahsetsek de o dönem için telefon gerçekten lüks bir araçtı. Bu nedenle IBM, Simon telefonuyla kendi döneminde iyi bir başarı yakaladı. Ancak IBM, 2000’li yılların reklam ve pazarlama trendlerine ayak uyduramayınca iyice geriye düştü ve yerini; Nokia, Samsung ve iPhone gibi markalara bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz