Dev Telefon Markalarının Android Pie Güncellemeleri

0
97

Hem Android hatta iOS’un yepyeni sürümleri, çok yakında karşımıza çıkacak. Apple kullanıcıları, en son yapılan güncellemeleri Android kullanıcılarına göre çok daha hızlı bir şekilde alıyorlar. Android telefon kullanıcıları ise cihazları Android One programına dâhil değil ise son güncellemeyi bir müddet daha beklemek vaziyetinde kalıyorlar. Her vakit olduğu gibi bu güncellemeler bazen süper sonuçlar verirken bazen de korkunç tepkilere maruz kalabiliyor.

Resmî olarak yepyeni Android sürümünün ne vakit dağıtılacağını gösteren şema ise en nihayet üç buçuk ay önce yayınlandı. Bu nedenle yepyeni Android sürümünün hangi cihaza ne vakit geleceği hâlâ netlik kazanmış değil. Mayıs ayının başlarında Android Pie için  %10,5’lik bir pazar hissesi elde etmek isteyen Google, Project Treble gibi girişimlere karşın bu hedefine ulaşabilecek değil. Lafı daha çok uzatmadan, dünyanın en iyi Android akıllı telefon üreticilerinin bazılarının cihazlarını geçen dene süresince aktüel tutma çabalarını değerlendirmeye çalışacağız. Bir sonraki Android cihazını satın alırken sana yaralı olmasını beklediğimiz haberimize gelin hep birlikte bakalım.

Samsung:

Android telefon pazarının başındakilerden Koreli dev marka Samsung, geçen sene en çok popüler olan telefonlarından bazılarını Android Oreo’ya güncellemek ile ilgili  oldukça fena bir performans gösterdi fakat , gene de 2018 yılı bitmeden önce Galaxy S9’a kimi bölgelerde Android Pie güncellemesi geldi.

Huawei:

Çin ve Asya pazarında özdeş anda yüzlerce model satan ancak ABD’de satış yapamayan üretken bir şirket olan Huawei, birkaç ay evvel akılalmaz bir sayıya ulaştı. Huawei’nin 80 milyon kullanıcısı, şirketin Android 9’daki hususi arayüzü EMUI 9’a geçiş yapmıştı ve bu sayının Haziran ayının nihayetinde 100 milyona ulaşması bekleniyordu. Şu lahza için bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyoruz ancak Huawei’nin alt markası Honor’ın dahi güncelleme almaya sürek etmesi harbiden takdire şayan.

Google:

Google’ın Pixel cihazları, yepyeni bir Android güncellemesi olduğunda ilk güncelleme gelen cihazlar arasında bulunuyor. Android 9 işletim sistemi belki tip olarak Android 8 işletim sistemine çok benzesede istikrar açısından oldukça gelişmiş bir işletim sistemi sunuyor. Google şirketi, 2016 yılında piyasayaçıkardığı Pixel ve Pixel XL modellerine de çok fazla arzu olduğu için Android Pie desteği getirdi. Bu davranış, Apple’ın güncelleme tavrına benzetildi.

Motorola:

Amerika meşeli telefon üreticisi, geç de olsa Android Pie programına bazı cihazlarını dâhil etti ancak oldukça çok sıkı Motorola kullanıcıları, gene markanın güncelleme zamanından şikayetçi oldu. Moto G6, Temmuz ayına kadar bekletildi ve nihayetinde çıkan güncelleme ise tam bir düş, imaj kırıklığı yarattı.

LG:

Piyasaya çıktıktan bir müddet sonra unutulmaya çehre tutacak üst düzey modelleri daimi yayınlamak adına LG, “Yazılım Geliştirme Merkezi” olarak adlandırılan programını sürek ettiriyor ancak bu çok iyi çalışmıyor gibi görünüyor. Şirketin amiral gemisi V30, ABD’de hâlâ Oreo ile çalışıyorken yepyeni G7 ThinQ modeli, bu haftanın başında nihayet Android 9 Pie güncellemesini alabildi.

Nokia:

Nihayet yıllarda yeniden yükselişe geçen, bir zamanların telefon pazarına biricik başına hükmeden şirketi Nokia, güncellemeler ile alakadar kullanıcılarını üzmemeye çalışıyor. Yepyeni güncellemeler Nokia 1’e kadar ulaştı. Android 9 Pie’ın 1 GB RAM bulunduran sistemlerde dahi çalışabilmesi, Nokia’nın işini kolaylaştırmış gibi görünüyor.

OnePlus:

Markanın statüsünü bu kadar büyüten şeylerden birisi de alıcı arka dönüşlerini dikkate alarak müspet manada oldukça çok ismim atması oldu. Bu şirket güncellemeleri de o kadar çok hızlı bir şekilde yapıyor ki OnePlus 6, Google şirketinin Pixel  cihazların Android Pie almasının yalnızca bir yada iki gün sonrasında yepyeni sürüme güncellendi. OnePlus, ayrı olarak OnePlus 3 ve 3T modellerini de Android’in en nihayet sürümüne güncelledi.

HTC:

Son zamanlarda resmen ortadan yok olan firmanın hâlâ arka dönebileceği gibi bir fikir varsa aklınızda HTC’nin en son  çıkardığı “Amiral gemisi” modellerine sahip olmamışsınız anlamına geliyor. Şirket o kadar elini eteğini bu işlerden çekmiş vaziyette bulunuyor ki U11 modeline daha geçtiğimiz hafta destek verebilmeye başladı.

Sony:

Güncellemeler hiçbir dönemde Sony için bir sorun teşkil etmemiştir ancak ne yazık ki Sony, yalnızca en üst düzeydeki telefonlarına güncelleme yapıyor. Xperia 1, Xperia 10 ve de 10 Plus isimli telefonlardan birisine sahipseniz büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde Android Q güncellemesi sizin telefonunuza da gelecek. Sony, Android Pie işletim sistemini ise birkaç  modele getirmişti.

Asus:

Mobil telefon pazarında adalet ettiği değeri bulamayan firma, mahsul gamını bir düzene oturttuktan sonra oldukça başarılı işlere imza attı. Oyuncular için piyasaya sundugu  ROG 2 ve performans oranıyla insanları etkiliyen Zenfone 6 modelleriyle oldukça ismini konuşturuyor. Asus, güncelleme ile alakadar da kullanıcılarını üzmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz