Deprem Çantasında Neler Bulundurmalıyız?

0
138

Deprem, Dünya üzerindeki herkesi etkileyen doğal bir afettir. Özellikle de Pasifik kıyılarında yer alan ülkelerin günlük sorunu haline gelen deprem, ülkemizde de son zamanlarda etkisini göstermeye başladı. Marmara Denizi’nde meydana gelen 5.8’lik depremden sonra vatandaşların aklına takılan sorulardan birisi de “Deprem Çantası Nedir?” ve “Deprem Çantasında Neler Bulunur?” oldu. Uzmanlar tarafından da sıklıkla hazırlanması için uyarısı yapılan deprem çantaları, deprem esnasında hayatımızı idame ettirebileceğimiz malzemelerden oluşmaktadır.

Deprem çantasının boyutu, klasik sırt çantalarından biraz daha büyüktür. Bu sayede içerisine tüm gerekli malzemeleri koyabilirsiniz. Aynı zamanda deprem çantalarının mutlaka deprem esnasında ulaşabileceğiniz bir yerde yer alması gerekiyor. Yani bazaların altına ya da ulaşılması zor yerlere koyup gözden uzat tutmaya çalışmayın. Deprem, onunla yaşamamızı gerektiren bir afet ve önlemini almazsak ölümcül olabilir.

Deprem Çantasında Neler Yer Almalıdır?

Çadır

Deprem çantasında ilk olarak çadır bulundurmak zorundasınız. Deprem esnasında içerisinde bulunduğunuz bina yıkıldığında hayatta kalabilmek adına çadırınızı önceden bulundurun. Deprem sonrasında almak için çok geç kalabilirsiniz.

Battaniye ve Giysi

Çadırın yanı sıra battaniye de almayı unutmayın. Depremin ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Bu nedenle kış aylarında sıcacık yatağınızda uyurken sizi yakalayabilecek bir deprem, soğuktan ölmenize neden olabilir. Ek olarak sizi kalın tutacak ve vücudunuzu saran bir giysi de içerisine koyabilirsiniz. Ancak önceliğinize dikkat ederek çantayı bavul gibi doldurmamaya çalışın.

Su ve İlaç

Deprem sonrası enkaz altında ya da başka bir yerde mahsur kalabilirsiniz. Bu nedenle sizi ilk zorlayacak şey susuzluk olacaktır. En az bir hafta yetecek kadar su bulundurmanız gerekir. Bu değer de yaklaşık olarak 4 litredir. En azından birileri sizi kurtarana dek susuzluktan ölmezsiniz. Ayrıca sürekli olarak kullandığınız ilaçlardan birer kutu da deprem çantanızda bulundurun.

Konserve Gıda ve Çakmak

Susuzluktan sonra bir diğer sorun da açlık olacaktır. Bu nedenle uzun ömürlü gıdalardan bolca çantanızda bulundurun. Ek olarak ateş yakmanızı gerektirecek bir durum olabileceğinden çantada çakmak da bulundurun. Yanımda zaten bulunuyor demeyin, mutlaka çantanın içerisinde yer alsın.

Düdük, Çakı ve El Feneri

Olur da enkaz altında kalırsanız kesinlikle bağırmayın. Bu, toz yutmanıza neden olacaktır. Bu yüzden çantanızın kolay ulaşılabilir bir yerine düdük koyun. Düdüğe ek olarak sinyal vermenize yarayacak bir el feneri de bulundurmalısınız. Bir de çakı bulundurursanız sizin için daha iyi olacaktır.

İlk Yardım Çantası ve Pil

Olur da deprem sırasında yaralanırsanız tampon yapmanız gerekebilir. Bu nedenle ilk yardım çantası bulundurun. Aynı zamanda el feneri ve ihtiyaç duyulan malzemeler için en az 8 pil bulundurun.

Para ve Evraklar

Deprem sonrası paraya ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle içine ufak bir miktar para koyun. Ek olarak kimlik, sürücü belgesi ve tapu gibi önemli evrakların bir kopyasını içerisinde bulundurun.

Islak Mendil ve Tuvalet Kağıdı

Deprem sonrası sağlık sorunlarından kurtulmak için suyun yerine geçebilen ıslak mendilden birkaç paket bulundurun. Ayrıca her işinize lazım olabileceği için bir top tuvalet kağıdı da çantanızda yer alsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz