DeepFake Uygulamasına Karşı Deep Privacy Uygulaması Geliştirildi!

0
276

Hepimizin bildiği gibi, son zamanlarda internet üzerindeki gizliliğimiz ve güvenliğimiz tartışılmaya başlandı. Onlarca platformda yer alan tonla bilgimiz, basit bir güvenlik açığıyla dahi deşifre olabiliyor. Bunun sonucunda birçoğumuzun sahte hesapları oluşturulabiliyor ya da adımız, kötü olaylara karışabiliyor.

Bu durumun en büyük örneklerinden birisi de DeepFake uygulaması. Ortaya çıktığı andan bu yana herkesi şaşırtan bu uygulama, insan yüzlerini başka insanlara kolaylıkla nakledebiliyor. Örnek olarak, cinayet işleyen bir videoya sizin yüzünüz monte edilebiliyor ve bu durumda sizin başınız yanabiliyor. Uygulamanın gerçekçiliği de oldukça kuvvetli olduğundan dolayı uzmanlar, uygulama tarafından ortaya çıkabilecek zararlardan sıklıkla bahsetmektedir. Özellikle de ünlü isimlerin, videolarındaki yüzlerle değiştirilmesi, ortaya büyük ihlallerin çıkmasına neden oluyor.

Ancak son zamanlarda geliştirilen Deep Privacy uygulaması, DeepFake uygulamasını tam zıttı olarak piyasaya sürüldü. Uygulamanın genel mantığı, kendi yüzünüzü hiç var olmayan sahte bir yüzle değiştirmektir. Yani videoda ya da fotoğraftaki yüzünüz değiştirildiğinde, hiç olmayan bir insanın yüzüne sahip oluyorsunuz.

Uygulamanın kullandığı algoritmalar, yüzünüzü 1.5 milyondan fazla yüz resminin olduğu bir veri tabanından geçiriyor ve size yeni bir yüz yaratıyor. Bu sayede gizliliğinizin korunması amaçlanıyor. Uygulama, yeni geliştirildiği için deneme aşamasında. Yani şu an uygulamadan çok iyi sonuçlar beklenmiyor. Ancak kullanım arttıkça uygulamanın yapay zekası, kendini geliştirme fırsatı bulacak.

Projenin bulunduğu kaynak kodları, internet üzerinde yer almaktadır. Eğer kendi yüzünüzü bu uygulamayla test etmek isterseniz internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu teknolojinin sistem ve program gereksinimleri, klasörün içinde yer alan Readme.md isimli dosyada yazmaktadır.

Gelişen teknoloji, gizliliğimizi riske attığı gibi bu riskleri de telafi etmeye çalışıyor. Ancak kesin olan bir şey var ki, kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiği. İnternet üzerinde yaptığınız her şey kayıt altına alınmaya müsait ve indirdiğiniz herhangi bir dosyada yer alan bir virüs, sisteminizi ve bilgilerinizi ele geçirebilir. Bu nedenle internette gezinirken daha dikkatli olmalı ve şifrelerinizi girerken iki kere düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz