Counter Strike: Global Offensive Tanıtım

0
154

Counter Strike 1999 senesinde Half Life oyununun bir modu olarak Minh “Gooseman” Le ve Jess Cliffe doğrulusunda yaratıldı. Daha sonra Valve şirketi doğrulusunda 2000 senesinde oyun ve isim hakları alındı. Valve doğrulusunda oyunun güncellemelerini daha derli toplu paylaşmak adına Steam isminde bir oyun platformu kuruldu. Son olarak 2012 senesinde Counter Strike serisinin son ve en ilerlemiş oyunu olan Counter Strike Global Offensive yayınlandı.

CS:GO ( Counter Strike: Global Offensive) 21 Ağustos 2012 tarihinde yayınlandı. Ana olarak başka Counter Strike oyunlarıyla aynı mantıkla oynanmaktaydı. Terörist ve Antiterörist olmak üzere 5’er kişilik iki takımın birbirlerini silahlar ve bombalar sayesinde vazifeleri tamamlama ya da birbirini yok etme yarışıdır. Resmi CS:GO sunucularında iki tür vazife vardır:Bomba kurma ve rehine kurtarma. Bomba kurma vazifiyetinden Terörist takımı,belirlenen noktalardan birisine verdiği bombayı kurmaya ve o bombayı patlatmaya çalışır. Antiterörist takımının vazifiyeti ise belirti edilen alana bombayı kurdurtmamak yada kurulan bombayı imha etmektir. Rehine vazifiyetinde ise gaye teröristler doğrulusunda tutulan rehinelerin Antiteröristler doğrulusunda güvenilir alana sağ biçimde götürülmeye çalışılmasıdır.

Daha önceki Counter Strike sürümlerinde ve çoğu CS:GO sunucusunda değişik modlar bulunsa da resmi sunuculardaki vazifeleri bu ikisi oluşturmaktadır. E spor sözcük manası olarak elektronik spor manasına gelmektedir.

Türkiye ve dünyada çoğu e spor takımı arasında düzenlenen ve çok yüksek para menfaatli CS:GO turnuvaları düzenlenmektedir. 2016 senesinde düzenlenen ülkeler arası dünya şampiyonasında Türkiye 1. Olmuştur. E spor CS:GO bölümünde en mühim takımlarımızdan birisi olan ve tamamı Türk oyunculardan olan Space Soldiers dünya çapında çoğu Majer turnuvaya katılmıştır ve son olarak ESEA 25. Sezon Challange şampiyonu olmuştur.

Hem de çoğu Türk e sporcumuz da dünyada mühim kulüplerde vazife almaktadır
Bir nesilin karnesini popo cebine koyup internet kafelerde saatlerce Counter oynayan nesli şuanda binlerce bireyin neşeyle izlediği CS:GO e spor arenasında kendini belli etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz