BÜYÜK ADRİA ADINDA YENİ BİR KITA BULUNDU!

0
199

                Araştırmacılar Avrupa’nın altında, Türkiye’nin üstünde yeni bir kayıp kıta bulunduğu iddiasında bulundular. Avrupa kıtasının güney alt kısmında çökmüş bir halde kayıp kıtaya ‘’Büyük Adria’’ ismi verildi. Ülkemizin de bir kısmının üzerinde bulunan bu kıta Gondwana Research dergisinin bu ay çıkarttığı serisinde yer aldı. Kuzey Afrika’dan koptuğu belirtilen bu kıtanın 150 Milyon yıl önce Güney Avrupa kıtasının altında gömülü kaldığı belirtildi.

                Utrecht Üniversitesi Küresel Tektonik Coğrafya profesörü Douwa van Hinsbergen yaptığı açıklamalarda kayıp kıtanın üzerinde farkında olmadan yer sene yüzlerce turistin tatil yaptığını dile getirdi.

                Araştırmacılardan edinilen bilgilere göre bu dağlık alanların evriminin kıtaların evrimini göstereceği belirtiliyor. Profesör Van Hisbergen ‘’Araştırma içerisinde bulunduğumuz bu dağ zincirleri, Kuzey Afrika tarafından yaklaşık 150 milyon önce kopan bir kayıp kıtaya işaret ediyor. Kıtanın kalan kısmı, kuzeyden Torino bölgesinden Adriyatik Denizi’nden İtalya’nın altına kadar uzanan bir şerit’’ dedi. Profesör jeologlar İtalya ülkesinde bulunan bu bölgeye ‘’Adria’’ adını veriyorlar. Yeni keşfedilen bu kıtaya da bu nedenle Büyük Adria adı verilmiştir.

                Araştırmalarda levha tektoniği kullanılmıştır. Bu levha tektoniği okyanusların ve kıtaların nasıl oluştuğunu araştırmaya yarayan bir teoridir. Teori sayesinde levhaların fay hatları olan bölgeler içerisinde hareket ettiklerinde deforme olmadığını göstermektedir. Fakat Akdeniz Bölgesi için bu durum tamamen farklılık gösteriyor. Prof. Jeologlar Akdeniz’in diğer bölgelere nazaran daha farklı bir plaka tektoniğine sahip olduğunu söylüyorlar.

Profesör Van Hinsbergen: ‘’Jeolojik bir karmaşığın içerisindeyiz. Tüm faylar kavisli ve istiflenmiş bir vaziyette. Örnek verecek olursak Himalayalar’ı gösterebiliriz. Himalayalar’dan iki bin kilometreden daha uzun bir mesafede büyük fay hatlarını takip edebiliriz.’’ Dedi.

Kayıp kıta Büyük Adria’nın 4’te 3’ünden daha fazlası neredeyse sular altında bulunuyor. Su altındaki kısmı mercan resifleri ve sığ denizler ile kaplı durumda.

Araştırmacılar plaka tektonik rekonstrüksiyon yazılımı kullanıp kıtanın katmanlarını tek tek inceleyerek farklı haritalar çıkardılar. Bu yöntem sayesinde 200 Milyon’u aşkın süresidir kıta vazifesi gören Büyük Adria’yı keşfettiler. Bunun yanında Kuzey Türkiye ve Ermenistan’a yakın bir bölümde küçük kıtaları da keşfetmiş oldular. Bu bölgenin birkaç kilometre öteside deforme olmuş kalıntılarının dağlık bölgeler bölgelerden görülebileceğini açıkladılar.

Ayrıca Büyük Adria bildiğimiz kıtalardan sonra yeni bulunan ilk kıta özelliğini taşımıyor. 2016 yılının sonlarında Gondwana adında bir kıtanın kalan parçaları da araştırmacılar tarafından bulunmuştu. 2016’daki araştırmaların sonucunda Gondwana’dan kalan parçacıkların Hint Okyanusu’nda bulunan Mauritius Adası’nın altında bulunduğu kanıtlanmıştı.

.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz