Blog yazarak para kazanmak

0
28

İlk olarak nasıl blog sahibi olabilirim ? sorusuna cevap verelim. WordPress ve Blogger gibi ücretsiz blog servislerini kullanarak hiçbir kodlama bilginiz olmadan blog sahibi olabilirsiniz.Ancak wordpress.com üzerinden açacağınız bloglarda reklam yerleşimi yapabilmeniz için aylık ya da yıllık ücret ödemeniz gerekecektir.Bir Google servisi olan Blogger.com için aynı durum söz konusu değildir. O yüzden kodlama bilginiz yoksa mutlaka blogger.com üzerinden blog açmanızı öneririm.Ufak çaplıda olsa biraz kodlama bilgim var ve herhangi bir cms sistemi kurulumu yapabilirim diyorsanız 25lira civarında bir alan adı ücreti ödeyerek bir alan adına sahip olabilir ve hemen hemen aynı ücrete sahip bir hosting edinebilir ve yönetimi tamamen sizin elinizde olan bir blog yaratabilirsiniz.

– Hosting servisi seçiminde mutlaka birilerinden öneri alın, teknik sorunlar nedeniyle database(Veri Tabanı) yedeğinizi almamışsanız tüm emeğiniz boşa gidebilir. Natro, Sadecehosting ve Turhost oldukça kaliteli host servisleridir.

Blog sahibi olduk daha sonra nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  • Blogculukta en sık yaşanan sorun devam problemidir, 1 hafta yazıp 1 hafta yazmamak takipçi sayınızın artmasına engel olacaktır, süreklilik sağlarsanız en önemli sorunu aşmış olacaksınız.
  • SEO(Arama Motoru Optimasyonu) konusunda sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz, günlük trafiğinizin sürekli artması sizin bloga bağımlılığınızı devamlı olarak artıracaktır.
  • İlk üç ay gibi bir zaman diliminde asla reklam yayınlamayı düşünmeyin, yolun başında blogunuza alacağınız reklamlar blogunuzun büyümesini olumsuz yönde etkilecektir.
  • Kişisel yazılara yönelmeniz arama motorlarından gelen ziyaretçi sayısına pek fazla etki etmemektedir bu yüzden mutlaka blogunuzda ilgi çekici(ziyaretçi getirecek) konular yayınlamalısınız.
  • Paraya ihtiyacınız olduğu zaman değil, blogunuzun para kazanmaya hazır olduğunda blogunuzda reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Reklamverenler Nasıl Bulunur ?

Webmaster forumlarında (r10,wmaraci) sitenize reklam alımı yapmak isteğinizde ilgili başlığa konu açabilirsiniz.Forumlar dışında asla bir markaya siteme reklam vermek istermisiniz şeklinde mail atmayın, onlar sizin blogunuzda zaten reklam yayınlamak isterse size mutlaka ulaşırlar, bu yüzden blogunuzda mutlaka iletişim sayfası oluşturun.

Ancak başvuru yapabileceğiniz reklam servisleride bulunmaktadır;

Google Adsense : Onay süreci oldukça sıkıntılı olsada kaliteli bir blog oluştutursanız hesabınızın onaylanması sorun olmayacaktır.Google Adsense ile blogunuzda istediğiniz boyutlarda metin ve görsel reklamlar yayınlayabilirsiniz.Kazancınız her reklamveren tarafından farklı olarak belirlenir, ortalama ise tık başına 0.10 – 0.30 dolar arasındadır.

Bumerang : Bir Hürrriyet servisidir, Google Adsense gibi metin ya da görsel reklamlar yayınlamanızı sağlamaz.Bumerang’ın reklam biçimi tanıtım yazıları şeklindedir, ortalama olarak aylık 4 reklam teklifi alabilirsiniz.Bumerang fiyat politakası konusunda hassas olduğu için net rakamlar veremiyorum ama ziyaretçi sayınız fazla olmasa bile abartılı olmasada güzel paralar alabilirsiniz.

Blogumda Para Kazanabileceğim Reklam Türleri Nelerdir ?

Link Satışı: Bloguza başka sitelere bağlantılar ekleyerek para kazanabilirsiniz, bende şuan için sadece bu yöntemi kullanarak aylık 100 lira gibi bir ücret kazanıyorum, abartılı link satışı sitenizin arama motorlarındaki durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Tanıtım Yazıları: Blogunuzda herhangi bir ürün ya da şirketin tanıtımını yapabilir ve sizden istenilen anahtar kelimelere link çıkışı yaparak para kazanabilirsiniz.

Görsel Reklamlar: Blogunuzda farklı boyutlarda farklı alanlara reklamlar alabilirsiniz, popüler reklam boyutu 125*125 pikseldir, bu reklam tipini tüm blogcular kullanır.

Rss Reklam: Blogunuzda farklı siteden konuları listeleyerekte para kazabilirsiniz.(Farklı bloglarda gördüğünüz Tamindir ve Oyunkolu gibi sitelerin konuları rss reklamıdır)

Anket: Pek tercih edilmiyor ancak ciddi bir ziyaretçi sayısına ulaştığınızda blogunuzda anket yayınlayabilir ve anket sonuçlarını oldukça ciddi bir ücrete büyük şirketlere satabilirsiniz.

Satış Ortaklığı: Bu yöntem oldukça zahmetlidir, satış ortağı olabileceğiniz bir e-ticaret sitesinde ki herhangi bir ürünü blogunuz üzerinden satarsanız farklı oranlarda satıştan pay alabilirsiniz.

Sonuç olarak blogunuzdan ciddi paralar kazanmanız birazda sizin pazarlama yeteğinize kalmaktadır.Abartılı reklamların blogunuza olumsuz zararlar vereceğinide asla unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz