Bilmeniz Gereken AirPods Özellikleri

0
74

Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPods ya da AirPods Pro satın aldınız. Apple’ın her ürünü gibi AirPods da ekosisteme basit ve güzel bir şekilde birleşik oluyor. Bu yazımızda yeni AirPods alanların bilmesi gerekenlerden bahsediyoruz. Yeni AirPods ya da AirPods Pro özellikleri neler? AirPods fiyatını hak edecek özellikler sunuyor mu? Gelin beraber bakalım.

Gürültü engelleme rahatlığı sağlayan hafif kablosuz kulaklık AirPods Pro, şu andan itibaren ile Apple ekonomisinde olanların değerlendirebileceği en iyi seçeneklerden biri olan iPhone, iPad, Mac bilgisayar, Apple Watch, kullandığınız Apple ürünüyle hem eşleşip kusursuz bir uyum ortamında çalışacak AirPods Pro ya da AirPods harika özelliklere sahip. Fakat Apple bütün AirPods özelliklerinden bahsetmiyor. Bu noktada kullanıcı tecrübesi ehemmiyet kazanıyor. Bu makalede Apple’ın dile getirdiği bahsetmediği bütün AirPods Pro özelliklerinden bahsedeceğiz. Türkiye şartlarında çok iyi bir para sunarak satın alacağınız/satın aldığınız AirPods kulaklığın neler yapabildiğini bilmelisiniz.

AirPods ışığının ne anlama geldiğini bilin:

AirPods’unuzun şarj kutusundaki durum ışığının ne manaya yaklaştığını bilmeniz ehemmiyetli. Işığın hangi renkte yanıp söndüğüne bakarak, AirPods’larınızın ve şarj kutusunun kendisinin durumunu basit anlayabilirsiniz. AirPods’unuzu şarj kutusuna koyduysanız ve kapak açıkça yanın ışık AirPods’unuzun şarj durumunu gösterir. AirPods’unuzu şarja koymadığınızda yanıp sönen ışık şarj kutusunun durumunu gösterir. Yeşil renk pilin tamamiyle dolu bulunduğunu, sarı renk kutuda AirPods’unuzu bir kez tam şarj edebilecek düzeyden az şarj bulunduğunu belirtir. Kablosuz şarj kutusunu şarj aletine bağladığınızda ya da kablosuz şarj aletine yerleştirdiğinizde durum ışığı 8 saniye süresince yanar. Beyaz renkte yanıp sönen ışık AirPods’unuzun aygıtlarınızdan birisinde (Mac, iPhone, iPad, Apple Watch ve diğer) ayarlanmaya hazır bulunduğu manasına gelir. Işık sarı renkte yanıp sönüyorsa AirPods’unuzu tekrardan ayarlamanız gerekir. AirPods şarj etme ve pil ömrü ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Apple destek sayfasından da ulaşabilirsiniz.

AirPods’u Android ve Windows ile de eşleştirebilirsiniz:

AirPods kulaklık en iyi Apple ürünleriyle çalışacak şekilde tasarım edilmiştir evet ama Android telefon ve Windows bilgisayarla da eşleşebiliyor. Esasında Bluetooth destekli rastgele bir cihazla da AirPods’u kullanabilirsiniz. Aygıtınızla eşleştirmek amacıyla yapmanız gereken AirPods şarj kutusunun arkasındaki yuvarlak butona basılı tutmak. Daha sonra kablosuz kulaklıkları eşleştirmek amacıyla Android telefonunuzun Bluetooth seksiyonuna gidin. AirPods ve AirPods Pro Android telefonlarla da kullanılabiliyor fakat iPhone’da kuşkusuz bir diğer çalışıyor. Hey Siri komutuyla asistanı çağırma ve el hareketleri gibi birtakım iPhone’a özgü özellikleri kullanamayacaksınız fakat kulaklık düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Hey Siri komutuyla iPhone’u cebinizden çıkartmadan çoğu şey yapabilirsiniz:

AirPods kulaklığın en kullanımı basit özelliklerinden birisi her vakit açık “Hey Siri” desteği. Hey Siri komutunu sunarak asistanı kısa sürede çağırabilir ve telefon rehberinizden birini arama, müzik çalma, yol tanımı alma, mesajları okuma ve daha çoğu işi telefona hiç dokunmadan hem de cebinizden çıkarmadan asistana yaptırabilirsiniz.

Spor yapar iken ya da yağmurda yürürken ilgi edin!

AirPods da Airpods Pro da suya karşı sağlamlık sertifikasına sahip değil. AirPods’u satın aldıysanız IP sertifikası taşımadığını bilin. Spor yapıyorsanız terleyeceğinizden kulaklığınıza zarar verecektir. YouTube’da izlediğiniz videolara aldırış etmeyin, AirPods’unuzu koruyun. AirPods Pro satın aldıysanız spor yapar iken ya da yağmur yağarken rahat rahat kullanabilirsiniz. Pro modeli IPX4 sertifikası taşıyor fakat havuzda kulaklarınızı çıkarmayı unutmayın.

Kaybolan AirPods’unuzu basitçe bulabilirsiniz:

Er ya da geç AirPods’unuzu koyduğunuz yeri kaybedeceksiniz. AirPods’unuzu nereye koyduğunuzu hatırlamıyorsanız, kaybolan AirPods’unuzu ya da AirPods şarj kutunuzu Bul (Eski adıyla iPhone’umu Bul) programı üstünden koordinatını belirleme edebilirsiniz. Uygulama üstünden Ses Çal butonuna dokumanızla beraber AirPods’unuzdan ses yükselecektir, sesi takibi ederek koordinatını bulabilirsiniz. Kulaklığınızı bir yerde de unutmuş olabilirsiniz. Yine uygulamadan AirPods’unuzun yanı sıra çıkan araba simgesine dokunarak son koordinat verisini alabilirsiniz. Bu, AirPods’unuz kapalı koordinatta olsa bile koordinatını bulmanıza yardımcı olur.

El faaliyetlerini özelleştirin

AirPods’a çift dokunma hareketi ile Siri’yi harekete geçirme, müziği çalıp durdurma ve daha çoğu komut verebilirsiniz. El faaliyetlerini kendinize göre ayarlama ihtimaline sahipsiniz. Çift dokunma ile Siri’nin aktif olmasını sağlayabilir ileri parçaya geçme ya da önce parçaya dönme fonksiyonu atayabilirsiniz.

Kulağınıza uymuyor mu?

AirPods Pro’unuz varsa hangi silikon kulak uçlarının kulağınıza en ideal bulunduğunu bulmak amacıyla Kulak Ucu Uygunluk Testi yapabilirsiniz. Bu testte en iyi kulak ucunu bulmanıza yardımcı olması amacıyla aşağı yukarı beş saniye süren bir şarkı çalınır. Bir kulağınızın değişik yapıda bulunduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu testi her iki kulak amacıyla ayrı ayrı uygulayarak iki kulağınıza da en ideal kulak ucunu bulabilirsiniz. iPhone’unuzda Ayarlar – Bluetooth menüsü altından AirPods’unuza girerek en altta Kulak ucu ideallik testini görebilirsiniz.

Her yeni mesaj geldiği vakit iPhone’unuza bakmayın:

AirPods ya da AirPods Pro’unuzu takarken Siri’nin bütün yeni mesajları otomatik olarak duyurmasını sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak her yeni mesaj aldığınızda iPhone’unuza bakmanız gerekmez. Hey Siri algılamasıyla, Siri’yi kullanarak mesajlarınızı yanıtlayabilirsiniz de.

Dinlediğiniz müziği paylaşın

iOS 13,1 ile gelen ses paylaşma özelliği, iPhone’unuzda çalan müziği iki değişik Bluetooth kulaklığa aktarmanıza imkân veriyor. Yani eşiniz, dostunuz ya da arkadaşınız müzik dinlemek istediğinizde kulaklığın birini çıkarıp vermeniz gerekmiyor. Fakat bu özellik bütün Bluetooth kulaklıklarla çalışmıyor ve her iki aygıtta da iOS 13,1 ve üzeri yüklü olması gerekiyor. Ses paylaşımı amacıyla Denetim Merkezi’ni açın, Şimdi Yürütülüyor seksiyonuna gidin ve AirPlay düğmesine dokunun. Listede iki AirPods göreceksiniz. İkisini eşleştirmek amacıyla evvelce birine sonra diğerine dokunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz