Ana Sayfa TEKNOLOJİ Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

0
90

Bilgisayar kullanıcılarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biri, bilgisayarın çalışıp ekrana hiçbir görselin gelmemesidir. Bilgisayar kasasında ışıkları gözüküyor büyük ihtimal fanların içeride ki çalışma seslerini duyuyorsunuz fakat ekranınızda hiçbir şey görünmüyor. Monitörünüzün çalışmamasının birkaç nedeni vardır. Bu yüzden burada ana hatlarıyla geçmeniz gereken bir süreç vardır.

Açılan Ancak Ekranda Hiçbir Şey Görünmeyen Bir Bilgisayarı Düzeltme

  1. Monitörünü kontrol et. Bilgisayarınızın geri kalan ve olduğundan daha karmaşık ve zaman kaybedecek sorun giderme işlemlerine başlamadan önce monitörünüzün düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun.
  2. Bilgisayarınızın iyi çalışıyor olması ve sadece monitörünüzün sorun olması da mümkündür. Bilgisayarın elektriğe takılı olduğundan emin olun. Daha doğrusu bilgisayarınızın yeniden başlatıldığından emin olun.
  3. Bilgisayarınızdan çıkan herhangi bir sesi bilgisayarınızın kapanma nedenini tam anlamıyla nerede arayacağınıza dair çok iyi bir yol gösterecektir. Sorunu belirli bir ses kodunu çözerek belirleyemezsiniz. Her zaman en başa dönme ihtimaliniz vardır.
  4. CMOS’u temizleyin. Ana kartınızda bulunan BIOS belleğinin temizlenmesi gerek bu durumda BIOS ayarlarının fabrika varsayılan ayarlarına dönmesini sağlayacaktır. Herhangi bir BIOS yanlış sistemlenmesi bilgisayarınızı tam olarak başlayamamasının nedeni olabilir.
  5. Güç kaynağı için gerekli olan giriş voltajı doğru değil ise bilgisayarınız hiçbir şekilde açılmayabilir. Yanlış bir düğme ise PC’nizin hiç açılmamasına sebep olabilir.
  6. Yeniden kurabilirsiniz. Bilgisayarınızın içinde bulunan çeşitli bağlantıları yeniden kurabilirsiniz. Bu yöntem bu tarz sorunlara olumlu bir çözüm yolu olacaktır. Şimdi ise tüm hiç kablolarını ve dahili verileri yerinden çıkararak tekrar takın. Bellek modüllerini yerinden çıkarıp tekrar yerleştirin. Diğer tüm kablo ve kartları da yerinden çıkarıp tekrar takın. Fare ve klavyenizi de yerinden çıkarıp tekrar takın. Klavye ve fare bilgisayarınızın tamamen çalışmama sebebi olmasa bile her şeyi yeniden yerleştirirken onları da tekrar bağlayabiliriz. Bu durum tam anlamı ile bilgisayarınızın çalışmasına sebep olmayacak lakin olası bir olumsuz durumu engelleyebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz