Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümleri Nelerdir?

0
168

İnternet üzerinde gezinirken birçoğumuz karşılaştığı hatalardan birisi de “Bağlantınız Gizli Değil” hatasıdır. Bu hatanın türü, karşı web sitesinden kaynaklanabileceği gibi kullanıcıdan da kaynaklanabilir. Gelin şimdi bu hatayı aldığınızda yapmanız gerekenleri tek tek gözden geçirelim.

Bilgisayar Saatini Kontrol Edin!

Bazı bilgisayarlar, saatleri güncel olmadığı zaman web sitelerindeki güvenlik sertfikalarını eş zamanlı olarak doğrulayamaz. SSL denilen güvenlik sertifikası güncel olarak kontrol edilemediği için tarayıcınız web sitesine erişimi engeller. Bunun çözümü de oldukça basittir: Bilgisayarın denetim çubuğunun sağında yer alan saat kısmını kontrol edip düzeltmek. Eğer takvim, eski bir tarihte kaldıysa ayarlardan saati güncelleyip yeninden kontrol edebilirsiniz.

Tarayıcınızı Kontrol Edin!

Bu hatanın bir diğer çıkış noktası da tarayıcıların kendisidir. Saatin gerçek zamanda olduğuna eminseniz tarayıcınızı değiştirerek aynı web sitesine yeniden bağlanmaya çalışın. Eğer diğer tarayıcıda da bağlanmıyorsa sorun tarayıcıdan değil, web sitesinden kaynaklıdır.

Geçerli Olmayan Sertifikayı Güncelleyin!

Bu çözüm, web sitesi sahipleri için geliştirilmiştir. Eğer web siteniz ‘https’ yönlendirmesine sahipse ve SSL paketinizin son kullanma tarihi geçtiyse web sitenize girmek isteyen ziyaretçiler bu hatayla karşılaşır. Yapmanız gereken şey, hosting firmanızla iletişime geçip SSL paketini güncelleştirmektir. Eğer bunu yapacak maddi imkanınız yoksa sitenizin ‘https’ yönlendirmesini kaldırın ve ‘http’ olarak devam edin. Sorun ortadan kalkacaktır.

Web Sitesinden Uzak Durun!

Eğer bu hata yalnızca bir web sitesinde oluşuyorsa o halde site zararlı yazılım içeriyor olabilir. Google, bazı web sitelerini tehlikeli olarak tanımlar ve bu web sitesine erişimi engeller. Bu nedenle aradığınızı alternatif bir sitede bulmanızı tavsiye ederiz. Eğer site sahibi sizseniz Google Search Console uygulamasına girip sitenizle ilgili hataları kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Yine de Giriş Yapın!

Web sitesi size ait olsun ya da olmasın, eğer güvenliğinden eminseniz web sitesine ilerleyebilirsiniz. Bunun için hata ekranının solundaki “GELİŞMİŞ” butonuna tıklamanız gerekir. Burada, “Siteye devam et (güvenli değil)” uyarısı çıkacaktır. Uyarıyı kabul ettikten sonra web sitesine giriş yapabilirsiniz.

Bu hata her zaman web sitesinin zararlı olduğunu göstermez. Bazen sitedeki güvenlik paketinin geçerliliğini kaybetmesi ya da tarayıcınızın siteye erişimi engellemesi gibi durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle siteye devam et seçeneği, eğer siteye güveniyorsanız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz