Asus VivoBook S14 432F İncelemesi

0
78

Asus VivoBook S14 432F İncelemesi

Yazın bitimiyle beraber pazarda görmeye başladığımız VivoBook S14’ü hep beraber inceleyelim. Tasarımıyla şıklıktan taviz vermeyen, performansı da fazlası kullanıcı amacıyla yeterli olan Asus VivoBook S14, ScreenPad’i de yapısında barındırarak daha elastik ve rahat bir kullanım olanağı sunuyor. Asus VivoBook S14 araştırma bloğu ve videosunda bu dizüstü bilgisayar ile alakalı izlenimlerimizi aktarıyoruz.

Asus VivoBook S14 araştırma: Tasarım

Asus VivoBook S14, orta segment içerisinde nitelendirebileceğimiz bir ultrabook bilgisayar ve temel amaç kitlesi de öğrenciler gibi gözüküyor. Bu dizüstü bilgisayar, ZenBook serisinin sunmuş bulunduğu civarda bir stilde ve hisse sahip değil. Buna karşın kendi kategorisi içerisinde değerlendirildiğinde, gayet şık ve gösterişli bir ürün bulunduğu söylenebilir.

İyi bir malzeme kalitesine sahip olan bu ultrabook, gümüş renkli bir kaplamayla karşımıza çıkıyor. Gövde alüminyum ve plastikten oluşuyor. Plastiğin tüketimi aklınızı karıştırmasın, VivoBook S14 muhakkak sıradan ve kolay bir ürün gibi durmuyor. Hafif pürüz hissedilse de, genel olarak yumuşak bir his veren kaplaması bulunuyor. Yazı yazarken de bileklerinizin yorulduğunu hissettirmeyecek avuç içi dayama yerleri sahip olunan. Kalınlığı 2 santimetrenin altında olan bedeninin ağırlığı aşağı yukarı 1.4 kg. Bunun da çok yüksek olmadığını söyleyebiliriz.

Kapağın üzerinde Asus VivoBook makalesinin şık biçimde yerleştirildiğini görüyoruz. Bunun dışında ilgi çeken diğer bir detay yok. Bu da ürünün yeteri kadar yalın görünmesini sağlıyor. Ekranı kenardan kenara, Asus’un “NanoEdge” olarak adlandırdığı çerçevesiz tasarıma sahip. Bu hal 14 inç ekranlı dizüstü bilgisayarın normale göre daha düşük bir yüzey kısmıyla gelmesine de katkıda bulunuyor.

Asus’un dizüstü bilgisayarlarında ErgoLift menteşe tasarımı bundan sonra bir standart hâlini aldı. Kapağı kaldırdığınızda, bu menteşe yapısının bilgisayarın bedenini de hafifçe yukarı doğru kaldırdığını göreceksiniz. Bu şekilde klavye seksiyonuna hafif bir eğim kazandırılıyor, bu da daha rahat bir makale yazma deneyimine katkıda bulunuyor. Daha evvelce deneyimlediğimiz Asus ürünlerinde ErgoLift menteşenin sağladığı rahatlığı görmüştük.

Aynısı VivoBook S14 amacıyla de geçerli. Öte yandan ErgoLift menteşe dizüstü bilgisayarın ekranının da çerçevesiz görünümüne katkıda bulunuyor.

Asus VivoBook S14 araştırma: Genellikler

Bu modelin iki değişik konfigürasyonunu görüyoruz. Bizim elimizdeki modelde 1.6 GHz Intel Core i5-8265U işlemci, 8 GB RAM, Nvidia GeForce MX250 ayrık grafik kartı, Intel UHD Graphics 620 dahili grafik birimi bulunuyor. Bunun dışında Intel Core i7 işlemci ve 16 GB RAM gibi kategorilerin de sahip olunan bulunduğunu görüyoruz. Bizim elimizdeki paketin pazar fiyatı 7000 TL’nin biraz altında bulunuyor.

Ekran yönüne baktığımızda ise, bu dizüstü bilgisayarda 14 inç, 1920 x 1080 Full HD çözünürlüklü ekranın bulunduğunu görüyoruz. Bu ekran parlama yapmayan bir yüzeye sahip. Ekranın üst evresinde da HD IR/RGB ultra kameranın bulunduğunu görüyoruz.

Bağlantılara baktığımızda ise, VivoBook S14’ün genel olarak hitap ettiği kitlenin gereksinimlerinin karşılayabileceğini görüyoruz. Sağ doğrultuda güç girişi, HDMI portu, 1 adet USB 3,1 Tip A portu ve bir adet USB 3,1 Tip C portu bulunuyor. Aynı vakitte bir adet 3.5mm kulaklık girişi de bu doğrultuda sahip olunan. Diğer doğrultuda ise iki adet USB 2,0 portu görüyoruz. Bir de microSD kart yuvası var.

Asus’un microSD kart yuvası seçimi enteresan olmuş. Şirket akıllı telefonların bundan sonra daha çok kullanıldığını ve VivoBook S14’ün hitap ettiği kitlenin de fotoğraflarını ve videolarını akıllı telefonlarla çekeceğini düşünmüş olmalı. Halbuki hâlâ video kamera ya da fotoğraf makinesi kullananlar amacıyla SD kart yuvası daha memnun edici bir seçim olabilirdi.

Ses doğrultusunda da Asus VivoBook S14 S432F’in bir hayli kuvvetli bulunduğunu görüyoruz. Önceki bölgede bildirdiğimiz gibi, alt tarafa yerleştirilmiş iki adet hoparlör bulunuyor. Stereo hoparlörler Harman Kardon teknolojisiyle donatılmış. Epey yüksek ses çıkışı var. Baslar doyurucu, tizler de dengeli, yüksek ses orantısında parazit hissedilmiyor. VivoBook S14’ün dahili hoparlörleri film ya da dizi izlemek amacıyla fazlasıyla yeterli olur, sizi de harici hoparlöre gereksinim bıraktırmaz.

Klavyeye gelirsek söylediğimiz gibi, ErgoLift menteşe yapısı klavyenin yerleştirildiği tabanın hafifçe eğimli olmasını sağlıyor, bu da ergonomiyi artırıyor. Klavyenin yerleşimi ve tuşları da rahat makale yazma deneyimine katkıda bulunuyor.

Arka aydınlatması yardımıyla karanlık ortamda da problemsiz biçimde kullanım gerçekleştiren klavyenin tuşları yeterli büyüklükte, derinlik de iyi şekilde ayarlanmış. Tuşlar bayağı durmuyor ve kaliteli bulunduğunu hissettiriyor. VivoBook S14’te makale yazarken çok zorlanmadığımızı, düzene süratli şekilde alıştığımızı söyleyebiliriz. Sadece sağ doğrultuda Backspace ve Enter tuşlarının ortasına yerleştirilmiş virgül tuşunun konumunu biraz yadırgadık ve makale yazarken virgül eklemek yerine alt satıra geçme hatasını birkaç kez tekrarladık. Buna karşın genel olarak Asus VivoBook S14’ün kaliteli bir klavyeye sahip bulunduğunu söyleyebiliriz.

İzleme dörtgeni ise ayrı bir hikâye. En başta da bildirdiğimiz gibi, bu dizüstü bilgisayarın en mühimlerinden bir tanesi, daha evvelce Asus’un yüksek fiyatlı dizüstü bilgisayarlarında gördüğümüz ScreenPad’i barındırması. ScreenPad, ayrı bir bölgede incelenmeyi hak ediyor.

Asus VivoBook S14 araştırma: ScreenPad

IPS dokunmatik ekran, classic izleme dörtgeninin konumunu alıyor. ScreenPad 2.0 olarak adlandırılan bu birim, eskiden gördüğümüz sürüme göre daha büyük bir ekranda geliyor.

Daha büyük ebatı yardımıyla bugünümüzde daha çok biçimde gördüğümüz büyük izleme dörtgenleri eğilimini takip eden ScreenPad, yumuşak yüzeyi yardımıyla classic bir izleme dörtgeni tüketimi hissini de yaşatıyor. VivoBook S14’ü deneyimlediğimiz vakitte harici fareye gereksinim duymadığımızın altını çizmemiz gerekiyor. Dört parmağa kadar akıllı hareketleri de destekliyor. Tepkisi ve sürati gerektiğince yüksek olan ScreenPad, tıklanabilir yüzeyi, sağ ve sol alt tuşları ile söylediğimiz gibi classic bir izleme dörtgenini hiçbir şekilde aratmıyor.

ScreenPad modu varsayılan olarak açık gelirken, klavyedeki f6 fonksiyon tuşuna basarak geleneksel izleme dörtgeni moduna geçebilir ya da izleme dörtgenini tamamiyle kapatabilirsiniz.

Bununla beraber ScreenPad’in gövdenin biraz daha amacıyla oturtulduğunu söylememiz gerekiyor. Bilgisayarın bedeni ve ScreenPad’i birbirinden ayıran sınır, hatırı sayılır bir derinlik farkı yaratıyor. Bu bölge toz ve aynısı ufak parçacıkların bir vakit sonra üzerinde birikmesine neden olabiliyor. Bu amaçla çantanızda yumuşak bir temizleme mendili barındırmanızda yarar olacaktır.

ScreenPad, bir izleme dörtgeninin sunmuş bulunduğu fonksiyonları yerine getirmenin de ötesine geçerek, bu kısmı kullanıcı amacıyla ek bir denetim ve işlevsellik kısmına dönüştürüyor. Akıllı telefonlarda gördüğümüz tarzda bir ana ekran yerleşiminin bulunduğunu görüyoruz. Burada sayısal tuş takımı, el makalesi aracı, süratli vasıtalar gibi her an ellerinizin altında olmasını isteyeceğiniz tüketimi kolay vasıtaları en başta görüyoruz. Bunun yanı sıra Microsoft’un Word, Excel ve Powerpoint programlarına yardımcı olan Slide Xpert, Doc Xpert ve Sheet Xpert gibi vasıtaları da burada görüyoruz. Asus’un AppDeals ve MyAsus gibi iki programı da ScreenPad’in başlangıç ekranına eklenmiş. Spotify ve Evernote programlarının kısa yollarının da ön yüklü olarak sunulduğunu görüyoruz.

İşin özünde ScreenPad’in ekranı, VivoBook S14’de tespit edilen ikinci bir ekran gibi çalışıyor. Yani, sanki bilgisayara bir harici monitör bağlamış gibi, ikinci bir ekranla çalışıyorsunuz. Eğer isterseniz, S14’te açık olan bir programlamayı ufak ScreenPad ekranına taşıyabilir, böylece çoklu vazife tecrübesini biraz daha artırabilirsiniz. VivoBook S14’ün büyük ekranında tespit edilen bir programlamayı ScreenPad ekranına taşımak amacıyla normal bir monitörde yaptığınız gibi, pencerenin üst çubuğundan sürükleyip aşağı doğru bırakmanız yeterli oluyor. Eğer bir programlamayı yine büyük ekrana taşımak isterseniz, ScreenPad’in altında tespit edilen özel denetimi kullanabilirsiniz.

Parmağınızı ScreenPad’in alt kenarından yukarı sürüklediğinizde göreceğiniz çubukta bazı denetimler bulunuyor. Bunlardan ilki izleme dörtgeni simgesi. ScreenPad varsayılan olarak menü modunda çalışıyor. Yani Ana ekran aynısı yapı, uygulamalara ve vasıtalara erişim birinci planda bulunuyor. Eğer izleme dörtgenini kullanmak istiyorsanız, ekranın alt kenarındaki vasıta çubuğunda tespit edilen izleme dörtgeni denetimine tıklatmalısınız. Bunu yaptığınızda şeffaf bir kara tabaka beliriyor ve ScreenPad bir izleme dörtgeni gibi kullanılabiliyor. Sağ üst köşedeki kapat simgesine tıklatarak yine ana ekrana dönebilirsiniz.

Aslında ScreenPad işin özünde bir izleme dörtgeni. Asus bu amaçla izleme dörtgeni işlevini varsayılan olarak ayarlasa ve Ana ekran görünümünü isteğe bağlı tüketilir hâle getirse daha kolay olurdu. İzleme dörtgeni olarak kullanmak istediğimiz her seferde sözünü ettiğimiz denetimi kullanmamız gerekir.

Alt çubuktaki diğer denetimler arasında programlamayı büyük ekrana taşıma, ana ekran, çoklu vazife ekranı bulunuyor. App Navigator isimli çoklu vazife ekranı, açtığınız ScreenPad vasıtaları ve programları arasında süratli geçiş sağlıyor.

Son olarak da Ayarlar simgesini görüyoruz. Ayarlar menüsü içerisinde ScreenPad parlaklığı, arka planı değiştirme, pil koruyucusunu etkinleştirme, çözünürlük ve yenileme oranını ayarlama bulunuyor. ScreenPad ile alakalı bilmek istedikleriniz ve süratli başlama kılavuzu da Ayarlar kısmında yer alıyor.

ScreenPad yenileme oranını ve çözünürlüğünü düşürerek pilden tasarruf edebilirsiniz. ScreenPad çözünürlüğünü 2160 x 1080’e çıkarmak vasıtaların ve ana ekranın daha keskin ve canlı biçimde görünmesini sağlıyor. Fakat programları buraya taşıdığınızda, simgeler çok ufak gözüküyor ve makaleleri okumak zorlaşıyor. Bu amaçla 1000 x 500 çözünürlük, daha düşük bir görsellik sunsa da, daha tüketimi kolay gözüküyor.

AppDeals programı içerisinde ScreenPad ile kullanabileceğiniz programları görebilirsiniz. Listeye baktığımızda Adobe’nin Creative Cloud, Premiere Pro, Acrobat Pro gibi vasıtaları, aynı vakitte Dropbox, Asus Web Storage gibi depolama vasıtalarını da görüyoruz. Bununla beraber dilediğiniz masaüstü programını ScreenPad’e sabitle aracından yararlanarak ScreenPad’e ekleyebilir ve büyük ekranda ayrı olarak buradan da çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Microsoft Edge ya da Google Chrome gibi internet tarayıcılarını bu şekilde eklemek bir hayli tüketimi kolay gözüküyor.

Asus’un ScreenPad ile alakalı olarak çözmesi gereken bir problem varsa, o da izleme dörtgeni olarak kullanım esnasında imlecin ikinci ekrana geçmesi. Hâlbuki bu halde ikinci ekran özelliğinin kapanması ve imlecin ana ekran sınırları içerisinde kalması gerekiyor. Bunun yanı sıra, bilgisayarın uyku moduna geçtiği her seferde Windows PC’den harici bir donanımın bağlantısı kaldırıldığında çıkan ses çıkıyor. Bu hal ScreenPad’in PC’den ayrı bir parçaymış gibi algılanmasına yol açıyor. Bu ses de yok olmalı.

Asus VivoBook S14 araştırma: Performans ve Pil

Ekran WLED arka aydınlatmaya sahip bir TFT LCD panel. 250 cd/m2 parlaklık ve 1000:1 karşıtlık gibi değerlere sahip. Ekran parlaklığı çok yüksek civarda değil, fakat maksimum değere getirdiğimizde yeteri kadar tatmin edici bulunduğunu gözlemliyoruz. Görüş açıları Asus’un belirttiği gibi yüksek, bir hayli kenardan baksak bile ekranda neler bulunduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber renkte değişimler gözlenmeye başlıyor. Renkler demişken, VivoBook S14’ün renkleri biraz daha soğuk tarafa kayıyor, bunu beyaz renkli arka planlarda açık şekilde görmek olası oluyor. VivoBook S14’ün ekranının günlük işler amacıyla yeterli bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat bilhassa fotoğraf ya da video planlama gibi kreatif işler amacıyla, bu ekranın renk kapsamı profesyonellerin ihtiyacını yeteri kadar karşılamayacaktır.

Önceki bölümlerde bildirdiğimiz gibi, elimizdeki VivoBook S14 sekizinci kuşak Intel Core i5-8265U yonga set barındırıyor. Bunun yanı sıra 256 GB kapasiteli NVMe SSD depolama birimi sahip olunan. RAM miktarı ise 8 GB. Bu donanım paketine sahip dizüstü bilgisayarın günlük işler amacıyla yeterli bulunduğunu söyleyebiliriz. İnternette gezinme, e-posta denetimi, video izleme, Netflix’te film ya da dizi izleme ve aynısı işler amacıyla bu bilgisayar problemsiz bir şekilde çalışıyor. Yazı yazma ve bununla alakalı işler amacıyla Chrome’da fazlası sekmeyle aynı anda çalıştığımızda bile S14’ün işini gayet iyi şekilde yaptığını gördük. Fan sesini de bu gibi günlük işlerde seyrek duyduk. Genellikle benchmark testleri esnasında fan sesini duymak olası oldu. Bunun da çok rahatsız edici civarda olmadığını söylemek hatalı olmayacaktır.

Asus VivoBook S14 araştırma: Yazılım

Asus, ön yüklü uygulamalar konusu ile alakalı listeyi bir hayli kısa tutmuş. ScreenPad üzerinde vasıtaları tespit edilen Spotify ve Evernote programları yüklü geliyor. Bunun yanı sıra McAfee’nin virüs koruma makalesini de sınırlı bir vakit amacıyla bedava deneme olanağıyla veriliyor. Word, Excel ve PowerPoint gibi Office makalelerinizin da deneme versiyonları sahip olunan halde. Bunun dışında dilediğiniz geleneksel Windows ya da Windows 10 programını VivoBook S14 ile kullanabilirsiniz.

VivoBook S14’te internet kamerasının yanı sıra, kameranın yanı sıra kızılötesi duyarga de bulunduğunu söylemiştik. Sonuç olarak  yüzle ekran kilidi açma olanağı sunuluyor. Windows Hello ayarları içerisinden yüzünüzü tanıtıp daha ileri seans açma işlemleri amacıyla PIN ya da şifre girmek yerine yüzünüzü kullanabilirsiniz.

S14’ün yüz tarife sistemi gayet süratli çalışıyor. Fakat değişik görünüşleri tarife konusu ile alakalı bizden geçer not alamadı. Mesela, gözlük takıp kamera karşısına geçen fazlası vakit Windows Hello sistemi bizi tanıyamadı. Aynı hal sakal tıraşı bulunduğumuzda da geçerli oldu.

Sonuç

Artık gereksimlerini karşılayacak, ana akım orantısında dizüstü bilgisayarların fiyatları 5000 TL düzeyinin daha da üzerine çıktı. VivoBook S14, 7000 TL’nin derhal altında fiyatıyla bu gruba giriyor. Plastik ve alüminyum birleşimi kasasının kıymetli bir bilgisayar kullanıyormuş hissini verdiğini görüyoruz. Gerçekten de S14 şık bir ürün, aynı vakitte kullanışlı de. Yazı yazarken ya da izleme dörtgenini kullanırken zorlanmadık. Ekranın yeteri kadar açılması da artılardan bir tanesi oluyor. Ekran, yüksek parlaklık standardına ya da capcanlı renklere sahip değil. Fakat kullanıcıların günlük işlerini karşılayacak yeterliliği sunmayı başarıyor. Donanım bileşenleri de bu bilgisayarın hitap ettiği kullanıcı kitlesinin, bilhassa de öğrencilerin gereksimlerini karşılayacak civarda. Daha düşük bir fiyatta ScreenPad imkânlarından yararlanmak VivoBook S14’ü ilaveten çekici hâle getiriyor. Gerek ellerinizin altında her an olmasını isteyeceğiniz hesap makinesi ve aynısı vasıtalar amacıyla, lüzum Spotify üzerinden kısa vakitde müzik dinlemek amacıyla, lüzum internette gezinirken ikinci bir bilgi penceresi olarak kullanmak amacıyla ScreenPad bir hayli tüketimi kolay. Bu gereken daha da uzatabiliriz, fakat o vakit netice paragrafı da uzayacaktır. Sonuç olarak, VivoBook S14 kendisi amacıyla verdiği paranın karşılığını verebilen bir ürün olarak değerlendirme listenizde yer alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz