Aromalı Elektronik Sigara ABD’de Neden Yasaklandı?

0
154
aromali-elektronik-sigara-yasak-1568567401

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ” gizemli akciğer hastalığı ” elektronik sigara ile ilişkilendirildi. Gizemli akciğer hastalığı sebebi ile hayatını kaybeden kişi sayısı 6’ya çıktı. Bunun üzerine açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, elektronik sigaraların piyasadan kaldırılması için çalışma yapılacağını söylemişti. 6 kişinin ölümüne sebep olan ve aynı zamanda birçok kişide görülen bu hastalık sebebi ile ABD Sağlık bakanlığı, aromalı e-sigara satışlarına sınırlama getirmek için çalışmalar yapıyordu fakat NewYork eyalet yetkilileri bakanlığın yaptırım uygulamasını beklemeden aromalı e-sigara satışını yasakladı.

NewYork dışındaki eyaletlerde ise; vatandaşlara, sağlıklarını riske atmamaları için e-sigara kullanmamaları tavsiye edildi. Şuanda gizemli akciğer vakasının ortalama 450 olduğu ve tamamının elektronik sigara kullanımı sonrası akciğer problemleri yaşadığı kayıtlara geçti.

Neden Gizemli Akciğer Hastalığı Deniliyor?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ( CDC ), e-sigara kullanan bireylerde görülen ve şuanlık tıbbi olarak tanımlanamadığı için bu hastalığa ” gizemli akciğer hastalığı ” olarak adlandrıyor.

San Francisco, NewYorktan sonra elektronik sigara satışını yasaklayan ilk ABD şehri oldu.

Yapılan oylama sonucunda, internet üzerinden elektronik sigara satan sitelerin ve elektronik sigara satan işletmelerin şehirdeki herhangi bir adrese göndermesi yasaklandı.

Her ne kadar Ekim ayının sonuna kadar yasaklama kararı yürürlükte olsa da, yasaya uymayan satıcılar ya da kullanıcılar hakkında herhangi bir ceza işlemi uygulanmayacak. Fakat Ekim ayından sonra NewYork ve San Francisco sınırları içerisinde aromalı elektronik sigara satıcılarının yaptıkları her bir elektronik sigara aromasının sıvı birimi için 2 bin dolar para cezası verilecek. 

NewYork Sağlık Müdürü Dr. Howard Zucker, aromalı e-sigaraların yasaklanması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aromalı elektronik sigaraları son zamanlarda özellikle gençler tarafında aşırı miktarda kullanılması bir halk sağlığını tehditten başka bir şey değildir. Biz de bu sağlık krizini engelledik” dedi.

Ayrıca Doktor Zucker, “Bu düzenlemeler, bu rahatsız edici eğilim ile mücadele etmek için attığımız birçok kritik adımın bir parçası. Vali Cuomo’nun liderliğinde nikotin bağımlılığını önleme çabalarımızda da agresif olmayı sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz