AppStore’da Bulunan, Oldukça Tehlikeli ve Virüslü 17 Uygulama

0
159
AppStore’da Bulunan, Oldukça Tehlikeli ve Virüslü 17 Uygulama

AppStore her ne kadar Android cihazlardan daha güvenli gibi görünse de; AppStore’da da akıllı telefonlar ve tabletler için tehdit arz eden bir takım virüslü, zararlı uygulama mevcut.

iPad, iPod Touch ve iPhone’a yüklenilebilen zararlı ve virüslü uygulamaların en kısa sürede cihazlardan kaldırılması önemle gerekiyor. Mobil üzerinde çalışmalar sürdüren bir güvenlik firması, Apple AppStore’da bulunan 17 zararlı uygulamayı keşfetti ve ardından bu uygulamaları Apple’a bildirdi. Bahsedilen uygulamalar, iPad, iPod ya da iPhone’a yüklendiğinde kullanıcıların karşısına virüslü bir internet sayfası açılıyor ve arka planda kullanıcının haberi olmaksızın çeşitli reklamlar oynatılıyor. Öte yandan web sitesinde de reklam gösteren uygulama, art niyetli geliştiricilere kazanç sağlamış oluyor. Ayrıca bu tip uygulamalar; rakip sitelerin Google tarafından engellenmesine de neden olabiliyor. Art niyetli geliştiriciler, uygulama içerisine rakip bir sitenin reklamını ekleyerek, kullanıcıların spam tıklama yapmasına neden oluyor ve bu şekilde sitenin Google tarafından yasaklanmasını sağlıyor.

Geliştiricinin AppStore’da 35 Adet Uygulaması Var

Listelenen 17 adet uygulama, seyahat, üretkenlik ve diğer kategoriler de dahil olmak üzere birden fazla alanda yer alıyor. Uygulamalar, Hindistan merkezli AppAspect Technologies PVT tarafından geliştirilerek kullanıcıların deneyimine sunulmuş. Listelenen uygulamalar bir başka uygulama içerisine yerleştirilerek çalıştırılıyor. Kullanıcılar aslında oyun, uygulama kullandığını sanırken arka planda reklam oynatılabiliyor ya da açılan internet sitesi vasıtası ile yapımcılara para kazandırabiliyor.

En Kısa Sürede Silmeniz Gereken 17 Uygulama

 1. RTO Vehicle Information
 2. EMI Calculator&Loan Planner
 3. File Manager – Documents
 4. Smart GPS Speedometer
 5. CrickOne – Live CricketScores
 6. Daily Fitness – Yoga Poses
 7. FM Radio – Internet Radio
 8. My Train Info – IRCTC & PNR (geliştiri sayfasında listelenmiyor)
 9. Around Me PlaceFinder
 10. EasyContactsBackup Manager
 11. Ramadan Times 2019
 12. RestaurantFinder – FindFood
 13. BMI Calculator – BMR Calc
 14. Dual Accounts
 15. Video Editor – Mute Video
 16. Islamic World – Qibla
 17. Smart Video Compressor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz