Apple’ın Otomobil Sektöründe Bir Yeri Var!

0
72

Teknoloji devi Apple, yalnızca akıllı telefon üreticisi değil. Aynı zamanda otomobil işine de giren Apple, 2015 yılından bu yana bu alanda kesintisiz olarak çalışmakta. Zaman zaman da haberlerini duyduğumuz bu gelişmeleri gelin kronolojik olarak sıralayalım ve Apple, 4 yılda bu alanda neler yapmış bir göz atalım.

İlk olarak 2015’te çıkan söylentiler, Apple’ın otomobil sektörüne atıldığıydı. Bu konuyla ilgili Apple’dan cevap gelmese de işlerin bu yönde gittiği aşikardı. A123 System şirketinden birkaç mühendisi kendi kadrosuna katan Apple, batarya üreticisi olan bu şirketle uzun zaman öncesinden temasa geçmişti. Bu nedenle artan dedikodular zaman zaman yeniden gündeme gelse de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Baskılara dayanamayan şirket en sonunda 2015 yılının sonunda birtakım bilgiler vermeye başladı. Bu bilgilerin üzerine The Street Journal gazetesi bir haber yayınladı. Habere göre aracın tasarımı 2019 sonu gibi bitecek ve 2020’de araç satışa çıkacaktı. Ancak şimdilik durumun öyle olmadığı görülebiliyor.Her neyse, biz devam edelim. Resmi ve net açıklamalar 2017 yılında geldi. Apple’ın CEO’su Tim Cook, sürücüsüz otomobil üzerine çalışmalar yapacağını resmen duyurdu. Bu da demek oluyor ki Apple, otomobil işinde bir yer tutmaya çalışıyor!

2020 yılına girmemize az kala görünen o ki Apple, söylenenlerden bağımsız bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyor. Her ne kadar 2020’de herhangi bir araç satışa çıkmayacak olsa da test araçları daha öncesinde görücüye çıkmıştı. Yani bu işe yatırım yapan Apple, her geçen gün büyüyen otomobil pazarından uzak kalmak istemiyor. Ayrıca bir de avantajı bulunuyor: Nakit rezervi. Eğer Apple, Tesla ve Ford’u satın alsa bile hala 100 milyar doların üzerinde nakit rezervi bulundurabilir. Bu nedenle geleceğin otomobil devi Mercedes veya Audi yerine Apple olabilir!

Son gelişmeler de gösteriyor ki Apple, bu işe ilk olarak beyin takımından başlamış. Son olarak Tesla şirketinden 3 mühendisin Apple kadrosuna geçmesi de bu durumu aşikar kılıyor. Elektrikli ve sürücüsüz araç konusunda hatırı sayılır bir yatırım yapan şirketin CEO’su Tim Cook, “En zor yapay zeka projesi” olarak tanımladığı sürücüsüz aracı hala piyasaya süremedi. Ancak söylenen 2019 tarihi zaten resmi bir açıklamada geçmiyordu. Bu nedenle açıklama yapılana kadar beklememiz gerekecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz