Apple’ın Başı Cinsiyetçilik Suçlamalarıyla Dertte

0
146

Teknoloji devlerinden Apple’ın kısa süre önce tanıttığı ve kullanıcıların kullanımına sunduğu Apple Card, piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana birçok kişi tarafından kullanılmaya başladı. Apple Card başvurusu yaparken kadın kullanıcıların karşılaştığı ayrımcılık Apple’ın başını derde sokabilir. Ortaya atılan bir iddiaya göre; Apple’ın Apple Card hizmeti için anlaştığı Goldman Sachs bankası, kadın müşterilerin yaptığı başvurularda bazı kısıtlamalar uyguluyor. İddianın yetkili mercilere ulaşmasının ardından Goldman Sachs bankasına soruşturma açıldı.

Apple, son zamanlarda piyasaya sunduğu servisler ve yenilikler ile adından sık sık söz ettirip, hizmetlerini hızla arttırmaya devam ediyor. Netflix’e rakip olarak kendi yayın platformu Apple TV+’ı ve oyun servislerine rakip olarak Apple Arcade’i kullanıcılarına sunan Apple, ticari anlamda çok önemli bir girişim daha yaparak Apple Card’ı tanıtmıştı. Kısa süre önce dağıtılmaya başlanan kart, yurt dışında bir çok kullanıcı tarafından sevilerek kullanılmaya başladı bile. Apple Card dağıtımı için Apple’la anlaşma yapan Goldman Sachs isimli banka hakkında ortaya atılan iddialar, Apple’ın Card girişimini bir anda yerle bir edebilir.

Holdman Sachs bankasına soruşturma açılmasının sebebi ise; geçtiğimiz günlerde bir çiftin Apple Card için bankaya başvurmaları sonucunda aynı evi ve aynı hesabı paylaşmalarına rağmen kadının eşinden daha az kart limiti alması oldu. Kısa süre içerisinde bu konu sosyal medya üzerinden viral olarak yayılmış, Goldman Sachs ile beraber Apple da cinsiyetçilik suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı.

Apple Card’ı dağıta Goldman Sachs bankası soruşturma altına alındı

New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan bir görevli, konu hakkında Bloomberg kanalında yaptığı açıklamada “Bakanlık, yasaların ihlal edilip edilmediğini anlamak ve tüketicilerin cinsiyetlerinden bağımsız şekilde eşit muamele görüp görmediğini belirlemek için soruşturma yürütecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz