Apple’dan Puffin’e Beklenmedik Darbe: İki yıl güncelleme yasağı

0
43

İçerdiği dahili VPN bağlantı özelliği ve hızlı olması sebebi ile akıllı telefonların vazgeçilmezi olan web tarayıcı Puffin, teknoloji devlerinden biri olan Apple ile çok büyük bir anlaşmazlık yaşadı. Yaşanılan anlaşmazlık sonucunda Puffin, iki sene süre ile App Store’dan güncelleme alamayacak. Anlaşmazlığın sebebi ve detaylarını sizler için paylaştık.

Puffin Apple ürünlerinde artık kullanılmayacak mı?

Çok uzun süredir oldukça başarılı bir şekilde yoluna devam eden; hızı ve özellikleri ile dikkat çeken Puffin, Apple ile yaşadığı bir takım sorunlardan sonra iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda artık hizmet veremeyeceğini duyurdu. Bir süredir iOS cihazlarda çevrimdışı olan uygulama, artık güncelleme almayacak.

Apple’dan yediği darbenin ardından Puffin, kendi uygulaması üzerinden ‘iOS için, Puffin internet tarayıcısına veda’ başlığı ile yayımladığı açıklamada ilginç yorumlara yer verdi.

Puffin ürünlerinin son durumları;

Puffin Web Tarayıcısı Pro (mavi simgeli ücretli sürüm) ve Facebook için Puffin (Facebook için ücretsiz sürüm) iOS’de hala var, ancak artık desteklenmiyor.

 – Android‘deki tüm Puffin uygulamaları, Android TV’deki Puffin TV dahil olmak üzere, desteğe kaldığı yerden devam ediyor.

– Windows/macOS’da Puffin Güvenli Tarayıcı ve Linux’ta Puffin İnternet Terminali, ücretli abonelik üzerinden devam ediyor.

 iOS’deki mevcut Puffin Web Tarayıcısı ve Puffin Academy kullanıcıları için önerilerimiz de var.

– iPad kullanıcıları için, lütfen iPadOS’i yükseltin ve iPad’de yeni Safari’yi kullanın. Yeni Safari, Adobe Flash desteği olmadan çok iyi bir masaüstü tarayıcısıdır.

– iPhone kullanıcıları için Apple’ın, iPad‘deki yeni Safari’yi, iPhone’daki Safari’nin masaüstü modu olarak piyasaya süreceğini umuyoruz.

– iPhone’larda Adobe Flash desteğini almak için son çare Puffin Browser Pro‘yu satın almak. Uygulamanın App Store’da olduğunu ancak artık desteklenmediğini unutmayın. Puffin Browser Pro için bundan sonra hiçbir hata düzeltmesi yapılmayacak çünkü Apple, Puffin uygulaması güncellemelerini 2 yıldan fazla bir süreyle engelledi.

– iOS kullanıcılarının Puffin mobil uygulamalarını kullanmaya devam etmeleri için Android‘e geçmelerini öneririz. 100 doların altındaki Android telefonlar, Puffin’i inanılmaz bir hızda çalıştıracak kadar iyidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz