Apple, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in Üretimini Azaltacak

0
171
Apple, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in Üretimini Azaltacak

İPhone 11 Pro ve Maxile yüzde 15 oranında düşüş yaşayarak; planladığı satış oranını yakalayamayan Apple, iPhone serisinin üretimini azaltmayı planlıyor.

Kısa süre önce Apple’ınbüyük bir beklenti içerisinde satışa sunduğu iPhone 11 Max ve iPhone 11 Pro Max, beklenen başarıyı yakalayamadı. Geçen yıl satışa sunulan iPhone XS satışından yüzde 15 daha az olmasından dolayı; Apple üretimi azaltacağını duyurdu.

Apple’ın yayınladığı son rapora göre 2019 Yılının Ekim ayına kadar toplamda 12 Milyon adet iPhone 11 satıldı. İPhone 11’e kıyasla iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’e olan talep beklenilen miktardan çok daha düşük oldu. Düşük satış miktarı nedeni ile iPhone 11 Pro Max üretimini yaklaşık olarak 2 Milyon birim daha az üretilecek. 

Apple 11 Pro ve Max Modellerinin Üretimi 2 Milyon Adet Azalacak

Hun Zhang isimli bir analistin yayınladığı rapora göre, iPhone 11 Pro ve Max’e kıyasla iPhone 11, akıllı telefon piyasasına girdiğinden beri bir ay içerisinde 12 milyon satış oranına ulaştı. Bu da bir önceki yıl satışa sunulan iPhoneXR’dan sonra yüzde 15 oranında bir gelişme kaydettiği anlamına gerekiyor. Tüketici isteğini karşılayabilmek için Apple, iPhone 11 üretimini 1,6 milyon adet arttırırken; iPhone 11 Max ve iPhoneMax 11 Pro’nun üretimi 2 Milyon adet azaltılacak.

Akıllı cihaz üreticisi Apple’ın en yüksek fiyatlı üyesi olan iPhone Pro Max, Apple tarafından yapılan bir lansmanda açıklanmıştı. Depolama alanına göre fiyatı yükselen cihazın en düşük fiyatı ise; 11.999 TL. 

Üretim maliyeti yaklaşık 490 Dolar akıllı telefondan Apple, neredeyse yüzde 100 kar ediyordu. Yüksek kar oranı ile büyük beklentiler içerisinde cihazın satış rekorları kırmasını bekleyen firma, cihazın satışa sunulmasından kısa süre sonra hayal kırıklığına uğradı.

Apple; satışa sunacağı düşük fiyatlı yeni akıllı telefonu, iPhone SE 2’nin ardından diğer iPhone cihazlarının büyük ölçüde düşüş yaşayacağını tahmin edebiliyordu lakin; satış miktarının bu denli düşüş yaşaması Apple’ın üretim miktarını azaltmasına sebep oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz