Apple, Instagram ‘stalk’ uygulamasını mağazasından kaldırdı!

0
71

Instagram’ın  geçen aylarda kaldırdığı ve kullanıcıların takip  ettikleri diğer kullanıcı ve kişilerin neleri beğendiği ve kimleri hangi sayfaları takip ettiği gibi durumları görebildiği ‘Takip’ sekmesi daha sonra popüler hale gelen ‘stalk’ uygulamasını kullananlara kötü  haberlerimiz var. Apple “Like Patrol” isimli uygulamayı App Store’dan kaldırıldı.  Fakat uygulamanın yapımcısı ve geliştiricisi oldukça tepkili Takip sekmesi ile Instagram da 2011’den 2019’a kadar aynı kuralları takip etti.

Sosyal medya platformu olan Instagram’ın geçen ay uygulamasından kaldırdığı Takip sekmesinin ardı sıra ortaya çıkan ve çok kısa süre içerisinde popüler olan “stalk” uygulamasının sonu getirildi. Instagram’da yeri olan takip sekmesi ile kullanıcılar takip ettikleri diğer kişi ve sayfaların neleri ve kimleri beğendiği, kimleri takip ettiği gibi merak konusu olan her detayı görebiliyorlardı.

Sosyal ağ, Stalk olarak da bilinen bu aktivite için kullanılan takip sekmesini kullanıcıların  gizliliğini  ve güvenliğini tehdit ettiği gerekçesi ile ekim ayı itibari ile kaldırılmıştır. Fakat sosyal ağın attığı bu riskli adımın ardından kullanıcılar tarafından artan Instagram takip bölümü gözükmüyor gibi tepki ve şikayetlerini dikkate alan üçüncü  şahıs parti uygulamalar da fazlasıyla ortaya çıkmıştı. Bu uygulamaların en çok beğenilen ve popüleri ise IOS için kullanıma sunulan Like Patrol olmuştu. İstediğinize herhangi bir kişiyi Instagram’da ona fark ettirmeden takip etmeyi ve gözetlemeyi  olabilir hale getiren Like Patrol uygulaması çok kısa bir süre zarfında popüler oldu. Fakat Instagram kullanıcılarının herkese açık profillerinden bilgi toplayarak platformda ki kullanıcıların gizliliğini ihlal eden bu uygulamanın beğenilmişliği  oldukça kısa sürdü.

Instagram yaptığı çalışmalar sonucu bu uygulamanın kapatılması gerektiği kararını aldı. Ve Like Patrol uygulamasını uygulama mağazası App Store’dan kaldırdı. Like Patrol uygulamasının geliştiricisi olan Sergio Luis Quintero Cnet’e verdiği açıklamada Apple’ın kurallarını ihlal edip çiğnemediklerini ve bu sebep ile kendilerine haksızlık yapıldığını iddia etti.

Uygulamalarının herhangi bir açıklama sunmadan kaldırılmasına itiraz edeceklerini  vurgulayan Quintero eğer uygulamamız herhangi bir yasaya aykırı olsaydı o zaman Instagram da takip sekmesi adı altında 2011 yılından  2019 yılına kadar aynı yasaları ihlal atmış sayılmalıydı. Diyerek O zaman neden bizim uygulamamız  kaldırılıyor? Diye tepkisini göstermekten  kaçınmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz