Android Pie, Kullanıcılara Daha Uzun Pil Ömrü Vaat Ediyor!

0
184

Akıllı telefon piyasası, 2019 senesi içerisinde önceki seneler kadar aktif olmasa da hala canlı sayılabilecek seviyelerde. Son zamanlarda ortaya çıkan “farklı” telefonlar, özellikleri tarafından merak edilse de kullanıcılar tarafından pek tercih edilmiyor. Özellikle de tamamı ekranla kaplı modeller, çentiksiz, 4 adet ve pop-up kameralar tahmin edildiği kadar rağbet görmüyor. Nedenlerinden birisi ise yüksek fiyatlar. Özellikle de ülkemizde telefonlara uygulanan gereksiz vergiler, kullanıcıların canını bir hayli sıkıyor.

Bu sıkıntılar yetmezmiş gibi bir de batarya sorunuyla karşılaşan kullanıcılar, bu durumdan oldukça şikayetçi. Bunu fark eden telefon üreticileri, batarya kapasitesini olabildiğince arttırmaya çalışıyor. Ancak donanımsal anlamda birçok engel bulunduğundan dolayı bataryaların boyutları da bir seviyeye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle akıllı telefon üreticileri, sadece donanımsal olarak değil aynı zamanda yazılımsal açıdan da batarya ömrünü uzatmaya çalışıyor.

Bunun en göze batan örneklerinden birisi de Android Pie. Kullanıcıların şarj sürelerinden rahatsız olduğunu fark eden Google, bu konuda yeni bir çözüm üretti. Android Pie ile “Adaptif Batarya Modu” özelliğini sunan Google, yazılımsal anlamda telefonunuzun olabildiğince uzun ömürlü bataryaya sahip olmasını sağlıyor.

Adaptive Battery özelliği, klasik “şarj tasarrufu” modundan biraz daha farklı çalışıyor. Tek odak noktası ekran süresini kısa tutması ve arka planda çalışan uygulamaları kısıtlaması değil. Bunun yanı sıra telefonunuzu gün içerisinde kullandığınız saatleri öngören yazılım, telefonlarınızın en aktif ve en pasif kullanım saatlerinde farklı şekilde çalışmasını sağlıyor.

Aynı zamanda telefonda yer alan uygulamaları bilgisayarda yer alan “Oyun Modu” özelliğine benzer şekilde kategorize eden ve buna uygun “performans-pil kullanımı” dengesini sağlayan yazılım, cihazınız için ideal performans harcayarak aşırı pil tüketiminin önüne geçiyor.

Bu özelliği aktif etmek için telefonunuzun Android Pie sürümüne yükseltilmiş olması gerekir. Eğer bu sürüme sahip bir akıllı telefonunuz varsa siz de ayarlardan bu özelliği aktif edebilirsiniz. Henüz yeni kullanıma sunulan yazılım, şimdilik beklenen seviyelerde fayda sağlıyor. Kullanıcılar da bu özellikten memnun görünüyor. Kullanım ve geri dönüş oranı arttıkça uygulamanın kalitesi de artacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz