AMP Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
170

Günümüzde, internetin kullanıldığı cihaz türleri iyice şekil değiştirmeye başladı. Özellikle de yeni çıkan akıllı telefonlar sayesinde insanlar artık bilgisayar yerine cep telefonlarıyla internete bağlanıyor. Fakat bu durumda ortaya çıkan sorunlardan birisi hızdır. İnternet siteleri, 0.5 saniye dahi geç açıldığında %10 kadar ziyaretçi kaybı yaşamaktadır. Eğer açılış süresi 5 saniyeden fazlaysa ziyaretçi kaybınız %65 oranına kadar yükselmektedir. Hal böyleyken Google, farklı bir proje ortaya attı. AMP kısaltmasına sahip bu proje, Accelerated Mobil Pages açılımına sahip. Türkçe, “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” olan AMP projesi temelde, sitelerin daha hızlı açılmasını sağlıyor. Gelin detaylara bir göz atalım.

Google’ın AMP’yi ortaya koymasındaki amaç, sitelerin daha hızlı açılmasını sağlamaktır. Bu sayede kullanıcılar web sitelerinde gereksiz vakit harcamamış olurlar. Proje, ilk 2 yıl içerisinde epey tuttu ve neredeyse tüm haber ve blog siteleri bu özelliği kullanmaya başladı. Erişim daha hızlı olunca siteler de daha fazla kullanıcıya erişmeye başladı. Bunu fark eden Google, AMP kullanan siteleri bir adım daha öne çıkartmaya başladı.

AMP’nin çalışma şekli, Google’ın belirlediği özel bir sistemle işler. AMP kullanılan siteler, istenilen kaynaktan yüklenmez. Google’ın belirlediği kaynaktan yüklenen web siteleri, daha hızlı açılmaktadır. Bu sayede siteniz hem minimal bir tasarıma sahip olur hem de daha fazla kullanıcıya erişir. Yavaş yüklemeleri önlemek isteyen Google, AMP’de JavaScript yazılımını engellemektedir. HTML tabanlı siteler bu sayede çok daha erken sürelerde açılır ve kullanıcı içeriğe daha hızlı erişir.

AMP kullanılan web sitelerinin sayfaları, Google’da barındırılır ve Google’ın hızını kullanır. Bu nedenle tarayıcınızda arama yaptığınızda AMP siteleri, “şimşek” ikonuyla gösterilir. Site, kendi kaynağından değil de Google’ın sunucusundan çekildiği için url çubuğunda Google’ın adı yer almaktadır.

AMP’nin temel çalışma şekli böyledir. Bu durumda AMP size, sınırlı HTML, Java ve CSS desteği sunmaktadır. Yani sitenizi kendi belirlediği şekilde çalıştırmaktadır. Hızlı olmasına karşın bu desteklerin sınırlanması nedeniyle web sitenizi istediğiniz gibi kullanamazsınız. Ancak hızına karşı bu durumu göz ardı etmek akıllıca olacaktır. AMP kullanan web siteleri, normal sürümlerine göre %50’ye kadar daha hızlı açılır ve %30’a kadar daha fazla ziyaretçi alır. Eğer WordPress yazılımı kullanıyorsanız bir “AMP eklentisi” indirmenizde fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz