Akıllı Telefonu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma

0
123
Akıllı Telefonu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma

Eski telefonlarınız değerlendirebileceğiniz alanlardan biri de ev güvenlik kamerası sistemidir. Android ya da İOS işletim sistemi üzerinde çalışan ve herhangi bir sorunu olmayan artık kullanmadığınız telefonlarınızla evinizin, ofisinizin veya istediğiniz herhangi bir yeri kontrol altında tutabilirsiniz.

Günümüzde kablosuz ev güvenlik sistemi yapmak sanıldığı kadar da zor değil. Özellikle gerekli donanım ve aletlere sahipseniz eğer işiniz çok daha kolay olacak. Evin istediğiniz yerine, köşesine yerleştirilebildikleri için kablosuz IP ve web kameraları bu iş için yeterlidir. Üstelik herhangi bir teknolojik alete bağlamak gibi bir durum ya da zorunluluk bulunmuyor. Fakat kablosuz kameranız yok ise, eski, kullanılmayan akıllı telefonlarınız da bu iş için yeterli olacaktır. Yine de kendi kendinize yapacağınız ya da piyasadan edineceğiniz herhangi bir ev güvenlik sisteminin sandığınız kadar güvenli olmayacağını da her zaman aklınızın bir köşesinde tutun.

Eski Akıllı Telefondan Güvenlik Kamerası Yapın

İlk olarak elinizde ne kadar eski telefon var ise toplayın.  Daha sonra eski telefonunuz için gerekli olan uygun yazılımı bulun. İşin en zor yanı da yazılım bulma süresi diyebiliriz. Eğer elinizde bulunan telefon klasik kamerası olan eski tip telefonlardan ise yazılım bulma ihtimaliniz oldukça zor. Bu sebep ile kullanacağınız telefon İOS ya da Android üzerinde çalışan herhangi bir telefon olmalıdır.

Bunun yanı sıra olmazsa olmazlardan bir diğeri ise Wifi bağlantısının olmasıdır. Bu şekilde kamera sistemini kurabileceğimiz uyumlu bir yazılım bulma şansımız çok daha yüksektir. Bu iş için oldukça popüler olan ücretsiz uygulamalardan biri olan ve hemen hemen her Android cihazda çalışan BL IP Camera adlı uygulamayı kullanacağız. BL IP Camera’ yı aktif hale getirdikten sonra aşağı kısma doğru inin ve kamerayı başlatın. Uygulamaya istediğiniz herhangi bir ismi verebilirsiniz.

Örneğin çocuk odası vs. olarak adlandırabilirsiniz. Programda bulunan tüm ayarlar hemen hemen 24 saat boyunca web kamerası olarak işlev görecektir. Ve bir telefon için olması gereken tüm ayarları kapsamaktadır.  Cihazınızı yerleştirdiğiniz yer oldukça önemli, kullanılan cihaz telefon olduğu için mutlaka prize yakın olmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz