Adım adım blog açmak

0
144

Öncelikle yazımı okumaya başlamadan önce blog üzerinden para kazanma gibi bir amacınızı var ise yanlış yerdesiniz neden diye soran olursa, Blog açmak kolay iştir ancak açacağınız blog sitesine ziyaretçi çekmek daha zordur. Ama bu imkansız değildir size önerim para kazanma değilde bir hobi olarak başlayın yaptığınız işi benimseyin emin olun siz isteseniz’de istemeseniz’de blog sitenize ziyaretçi gelecektir zaten ister istemez para kazanma kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazıyı tamamen acemiler için hazırladığımı baştan söylemek istiyorum elimden geldiğince kısa ve anlaşılır tutmaya çalıştım. Yeni blog açacak acemilerin neler yapması gerektiğini sıfırdan anlatarak faydalanmanız için yazmış bulunmaktayım. Şimdi size adım adım blog açmak isteyen herkese listeler halinde neler yapabilirsiniz nelerden uzak durmalısınız hepsini tek sayfada topladım dileseniz artık başlayalım.
Blog acmak

Blog açmak üçretlimi?

Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum dilerseniz ücretli blog açabilirsiniz yok ben para harcamam derseniz ücretsiz blog servisi veren onlarca bedava blog açma siteleri bulunmaktadır. Hangi durumlarda para ödemeniz gerekiyor bunlar şu şekildedir.

Ben sadece siteyi ziyaret edeyim makale editörleri tutarım onlar günlük olarak içerik girsin ben arada yazarım derseniz.
Kendime ait özel www ile başlayan alan adım olsun derseniz.
Sitenizin tasarımını beğenmiyorsanız ve benzersiz olsun isterseniz satın alabilirsiniz.
Kendime ait barındırma alanım (Hosting) olsun derseniz satın alabilirsiniz
Konularım çabuk index alsın, Her yazdığım yazı arama motorları tarafından öne çıksın, blog siteme sürekli hit gelsin derseniz Seo uzmanı olan kişiler ile çalışma yapabilirsiniz.

Ücretsiz blog dağıtan siteler

Ücretsiz blog servisi veren onlarca firma vardır ancak bazı blog sitelerin dışında akibeti belli olmayan siteler vardır onlardan uzak durun bizim size tavsiye edeceğimiz blog servisi veren siteler alanında en iyisidir.

Blogger :
Blogger

Blogger google tarafından hizmete sunulan en kaliteli hizmeti veren blog sitelerinden biridir. Blogger google firmasına ait olduğunu düşündüğümüzde her zaman ekstra fayda sağlayacağını
bilmelisiniz.

Blogcu :
Blogcu

Bu blog hizmeti veren serviste oldukça kaliteli blog sitesi açmak mümkün gerek seo ayarları olsun gerek kullanım açısından olsun kullanıcıya en iyi hizmeti verebiliyor.

wordpress :
Wordpress

WordPress alt yapısıyla kaliteli site açmak istiyorsanız en iyi tercihlerden biri diyebiliriz. WordPress hakkında araştırma yaptığınızda seo açısından ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Blog açarken ilk yapmanız gerekenler

İlk blog sitesi açacak ve bu konuda hiç bir fikre sahip olmayanlar endişelenmesin çünkü blog açmak 10 yaşındaki çocuğa bile basit gelebilir. Şimdi size ilk yapmanız gerekenleri yazıyoruz. Biz blogger blog üzerinden anlatacağız diğer servislerde mantık olarak aynı işlevi göstermektedir.

Öncelikle google arama’dan blogger yazarak ilk çıkan siteyi tıklıyoruz.
google blogger
Siteye girdikten sonra yeni blog yazan sekmeye tıklıyoruz orada Size 3 seçenekli pencere açılacak.
Başlık : Açacağınız siteye ugun başlık girin
Adres : siteadresiniz.blogspot.com olacak şekilde adresinizi girin
Şablon : Kullanacağınız temayı seçin
Site adresiniz yazan yere açacağınız siteye uygun bir şekilde isim bulun örneğin; Tarih sitesi açmak istiyorsanız ona uygun bir isim olmasına dikkat edin mesela, tarihtebugun.blogspot.com şeklinde isim bulabilirsiniz.
Örnek resim
Blog açma işlemi bu kadar basit bir işlemdir ikinci adımımız ise blog açtıktan sonra neler yapacağız olacak dilerseniz devam edelim.

Bizim en çok resimde gösterilen işaretli kısım olan bölge işimize yarayacaktır tüm blog işlerimizi oradan yapacağız.

blog açma
Şimdi sıra geldi yazımızı yazmaya sol kısımdan hemen yeni yazılar yazmaya başlaya bilirsiniz. Yazınızı yazıp bitirdiğinizde etiketler kısmına kısa etiketler girmeyi unutmayın.
Kayırlar kısmından dilediğiniz zaman yazdığınız yazıları düzenleyebilirsiniz.

Blog sitenizi ilk açtığınız’da Blog’unuz şu an AdSense için uygun değil. gibi bir mesaj ile karşılaşıyorsanız bu gayet normal bir durumdur bu sekme hemen açılmaz en az 3 ay gibi bir süre geçmesi gereklidir. Artık blog açma ile bütün sorunlarınızı çözüldüğüne göre biraz daha bu işi kaliteli hale alma zamanı gelmiş anlamına gelmektedir. Dilerseniz diğer konumuza geçelim.

Blog açma ve seo ayarları

Blog açma işlemi tamamlandığına göre şimdi sıra geldi en zahmetli işe artık yazmaya başladınız ancak yolunda gitmeyen bir şeyler var diyorsanız ilk yapmanız gerekenler.

Google Search Console’a Siteyi ekleme Yani kısacası google’a site ekle : Konusunu inceleyin Google Search Console

Yukarıda vermiş olduğumuz link’ten sitenizi google’a eklediyseniz sıra geldi sitenize ziyaretçi çekme, Hit çekme sorununuza çözüm bulmaya.

Blog açtım ama hiç ziyaretçi gelmiyor diyorsanız Web siteme nasıl ziyaretçi çekerim, Nasıl hit çekerim Konumuzu okuyun burada 10 seçenekli bir yazı hazırladık mutlaka bu konu sizin işinize yarayacaktır.

Blog açmak dediğimiz gibi basit bir iştir ancak her zaman açmış olduğunuz blog ile ilgilenmeseniz ne sitenize ziyaretçi gelir nede blog işin’den para kazanırsınız. Blog işinden para kazanma süreci için en az 6 ay gibi bir süre beklemelisiniz bu size uzun bir zaman gibi gelebilir ancak bu böyledir değiştiremeyiz.

Bunlardan uzak durun
İnternet’de gördüğünüz her temayı eklentiyi indirip sitenize uygulamayın.
blog sitenize illegal konular eklemeyin.
blog sitenize kopyala yapıştır şeklinde konu eklemeyin.

Anlamadığınız bir konu varsa buradan bize bildirebilirsiniz her türlü desteği vereceğimizden emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz