Adım Adım Bilgisayar Hızlandırma Yolları

0
139

Bilgisayarın son günlerde iyice yavaşladı mı? O halde bunun iki nedeni olabilir: yazılımsal veya donanımsal kusurlar. Eğer bilgisayarınızdaki sorun donanımsalsa teknik servise gitmesi gerekebilir. Ancak yazılımsal sorunları kendiniz de çözebilirsiniz. Gelin şimdi adım adım bilgisayar hızlandırma yollarına bakalım.

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun!

Farkında değilsiniz fakat bilgisayarınızda birçok gereksiz dosya yer almaktadır. Bu dosyalar geçici veya kalıcı dosyalardır. Geçici ve artık işe yaramayan dosyaları arama çubuğuna %temp% sorgusunu aratarak bulabilirsiniz. Ulaştığınız temp dosyası, bilgisayarınız için gereksiz dosyalardan oluşur. Bu klasörde yer alan dosya sayılı binleri geçebilir. O yüzden bu klasörde yer alan tüm veriyi silin. Birkaç dosya, tarayıcınız hala açık olduğu için silinemeyebilir. Bu nedenle silme işleminden önce tüm programları kapatın veya o dosyaları atlayın.

Temp klasörünü temizledikten sonra bir diğer işleme geçin. Bu işlem, denetim masasındaki seçenekleri kullanılarak yapılacaktır. Denetim masasına girdikten sonra “Sistem ve Güvenlik” başlığına tıklayın. Buradan “Diste yer aç” seçeneğine tıklayın ve temizlemek istediğiniz sürücüyü seçip onay kutucuğuna tıklayın. Birkaç dakika sürebilecek bu işlem sonucu, önünüze temizleyebileceğiniz dosyalar çıkacaktır. İsterseniz sistemin otomatik seçtiği onay kutucuklarıyla işlemi tamamlayabilirsiniz ya da kendiniz de dosya ekleyebilirsiniz.

Sürücüleri Onarın!

Üstteki işlemlerden sonra yine “Sistem ve Güvenlik” sekmesinden “Sürücüleri birleştir” seçeneğine tıklayın. Bu sekmede, önünüzde sürücülerin bulunduğu bir sayfa çıkacak. Bu sayfada istediğiniz sürücüyü seçip önce “Çözümle” kutucuğuna tıklayın. Bu işlem birkaç dakika alır ve sürücünün yüzde kaçının parçalandığını gösterir. Çözümleme bittikten sonra “En iyi duruma getir” kutucuğuna tıklayarak sürücüyü birleştirebilirsiniz. Sürücüyü birleştirme işlemi, hard diskinizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Güncellemeleri Aksatmayın!

Sisteminizin yavaşlamasının nedenlerinden birisi de güncel olmayan sürümle çalıştırmaktır. Bu nedenle sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

Virüslerden Arının!

Kaliteli bir virüs programı kullanarak sisteminizi düzenli olarak taratın. Sisteminizin yavaşlamasının en büyük nedenlerinden birisi de virüs bulaşması durumudur. Bu virüsler hem bilgisayarınızın yavaşlamasına hem de verilerinizin çalınmasına yol açabilir.

Büyük Dosyaları Taşıyın!

Eğer sürücünüzdeki boş alan %25’ten azsa, sürücüdeki büyük dosyaları diğer sürücüye aktarın ya da farklı bir bilgisayara taşıyın. Bu sayede aşırı yükten kurtulmuş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz