5 Milyon Kullanıcıyı Etkileyen Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

0
142

İnternet platformları, bildiği üzere tam anlamıyla güvenli değildir. Özellikle de iCloud, Facebook gibi platformlarda yer alan güvenlik zafiyetleri, birçok kullanıcının özel bilgi ve belgelerinin başkaları tarafından ele geçirilmesine neden oldu. İşte bu platformlara yeni bir isim daha eklendi. İlk belirlemelere göre, yaklaşık 5 milyon kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirildi.

İnternet üzerinden yaptığımız etkinliklerin sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Hatta bakkal alışverişlerini dahi online olarak yapabiliyoruz. Fakat internetin sunduğu bu özelliklerin yanında bir de kötü bir sorunu ortaya çıkmaya başladı. O da hepinizin bildiği üzere gizlilik ve güvenlik sorunları. Her ne kadar bu sorunları güvenlik uygulamalarıyla kapatmaya çalışsak da o uygulamalar bile bazen ele geçirilebiliyor. O nedenle, internette tabir-i caizse babanıza bile güvenmemeniz gerekiyor.

Son zamanlarda kullanıcı sayısının patladığı yemek sipariş uygulamaları, vakti olmayan kullanıcılarına hazır yemekler yaparak sunmaktadır. Ancak bunu yaparken; adres, telefon numarası, e-posta ve kredi kartı bilgileri gibi özel bilgileri de kullanmaktadır. Bir düşünün, bu bilgiler üçüncü şahısların eline geçerse ne olur? Cevabı DoorDash isimli yemek sitesinde verilmekte.

Sitede yer alan güvenlik açığı, yaklaşık olarak 5 milyon kullanıcının gizli bilgilerinin deşifre olmasına neden oldu. Şirketten yapılan açıklamada, bu güvenlik açığının kapatıldığı bildirilirken açığa çıkan hesaplarla ilgili, kullanıcıların acilen yenileme yapması gerektiği bildirildi.

DoorDash isimli uygulamada yer alan güvenlik açığı, kullanıcıların; yemek sipariş geçmişleri, e-posta adresleri, teslimat adresleri ve şifreleri gibi bilgilerinin deşifre olmasına neden oldu. Ancak kredi kartı bilgilerinde, kartın arkasında yer alan 3 haneli güvenlik kodunun deşifre olmadığı belirtildi. Bu da, hesapları çalınan kullanıcıların, kısmen de olsa hesaplarının boşaltılamayacağı anlamına geliyor.

Açığa çıkan bilgiler tabii ki de geri getirilemeyecek. Bu nedenle kullanıcıların acilen tüm bilgilerini yenilemeleri gerekiyor. DoorDash’ın bir diğer açıklaması da, güvenlik zafiyetinin kendilerinden kaynaklanmadığıyla ilgili. Ayrıca açığın neden olduğu kişiler hakkında da incelemeler başlatılmış durumda. Ortaya çıkan bu zafiyetle birlikte kullanıcılar, derhal hesaplarında gerekli düzenlemeleri yapmaya başlasa da birçoğunun aklı, ele geçirilen ve değiştirilemeyecek bilgilerinde kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz