4 Maddede Cep Telefonu Çalınınca ya da Kaybolunca Ne Yapılmalı ?

0
118
4 Maddede Cep Telefonu Çalınınca ya da Kaybolunca Ne Yapılmalı ?

Gün içerisinde sürekli yanımızda bulundurduğumuz cep telefonları; bir anlık dalgınlığımızla ya da farklı bir şekilde kaybolabiliyor veya çalınabiliyor. Sık sık yaşanılan bu üzücü durum sonrasında ne yapılmalı, nereye gidilmeli sorularını sizler için yanıtladık.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yayınladığı verilere göre Bilgi ve İhbar Merkezi’ne  yapılan kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbar sayısı yıldan yıla düşüyor. Kullanıcılar BTK’ya güvenmediğinden ya da herhangi bir neticeye ulaşılacağını düşünmediğinden başvuru yapmıyor.

Kayıp ve Çalıntı Cep Telefonu İçin İhbarı Bilgi ve İhbar Merkezi’ne Nasıl Başvuru Yapılır ?

Cep telefonu çalınan kullanıcıların ilk olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumuna ait olan, 7 gün 24 saat hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait olan numarayı arayarak, cep telefonunun 15 haneli IMEI numarasını ve bir takım bilgileri ileterek başvuru yapmaları gerekiyor.

Yapılan Kayıp ya da Çalıntı Bildiriminin Sonucu Nasıl Öğrenilir ?

Yaşanılan bu durumun gerekli mercilere ulaşmasının ardından, yetkili birimler verilen bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve gerekli bilgiler doğruysa, cihazın iletişim özelliği ortadan kalkar ve yasal işlem başlatılır. Genellikle kayıp ve çalıntı ihbarının ardından ihbarı yapan kişilerin cep telefonlarına ihbar sonucuna dair kısa mesaj ile bilgi verilir. Bilgi mesajı gelmemişse; turkiye.gov.tr adresinden çalınan – kaybolan cihazınızın IMEI adresini sorgulayarak; işlem yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Cihaz çalıntı olarak belirlenmiş ise, karşınıza

“YASAL UYARI …… IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.”  Yazılı bir uyarı çıkar.

SIM Kartınızı Kullanıma Kapatın

Çalınan ya da kaybolan cihazında SIM kartınız takılıysa, kartınızın kullanılmasını engelleyebilmek adına abonesi olduğunuz operatöre başvuru yaparak hattınızı kapattırmanız gerekmektedir.

Emniyet ya da Savcılığa başvur

Gasp, kapkaç ya da hırsızlık sonucunda cep telefonunuza erişiminiz ortadan kalktıysa, savcılığa ya da emniyete başvuru yapmanız en kısa ve doğru yol olacaktır.

İşletim Sisteminizin Nimetlerinden Faydalanın

İOS ya da Android kullanıcısıysanız, işiniz biraz kolay diyebiliriz. Android işletim sistemi, GPS modu ve internet bağlantısı açık olan cihazları uzaktan takip edebilme, kilitleme ve sıfırlama seçenekleri sunabiliyor. İOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ise, telefon bünyesinde bulunan uygulama sayesinde, bilgisayar vasıtası ile telefonu kilitleyebiliyor, gerçek kullanıcısı dışında bir başka kişinin açması engellenebiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz