0
207

Dünya Bunu Konuşuyor  Çin 6G İçin Tarih Verdi
Geçtiğimiz günlerde 5G’nin kullanıma başlamış bulunan  Çin bu kadar kısa  süre içerisinde 6G İçin yaptığı ve uygulamaya geçireceği plan ve programlarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde 5G teknolojisini ülkesinde kullanmaya başlayan Çin 6G İçin ilk adımını atmayı başlamıştır. Bu adımda 6G’nin  araştırılması ve incelenmesi için özel sektörden uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan toplam 38 kişilik bir profesyonel ekip kurduğunu açıkladı. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haber başlığı ve içeriğine göre çalışmalarına başlayan ekip 6G’nin  ülkede kullanıma başlanacağı tarihi 2030 olarak belirledi. 6G teknolojisinin danışmanlığı, planlanması ve önemli konularda öneri ve düşüncelerini getirmekle sorumlu olan ekip, 6G’nin kullanıcılarına 5G’den neredeyse 100 kat daha hızlı ve aktif internet bağlantısı sunacağını görüşünde.

5G İle Neler Değişecek
Çin geçtiğimiz günlerde 5G’yi ülkenin bazı kentlerinde kullanılmaya başlattı. Peki 5G İle hayatımızda ne gibi bir değişiklikler olacak?
Saatlerimiz, telefonlarımız, otomobillerimiz ve evlerimiz sürekli olarak sabit, kopmayan ve hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyar. Sıraladığımız tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu ve tek gerekli olan maddelerin ihtiyacını sunmak için ise yepyeni bir kablosuz ağ sistemi 5G doğuyor. Akıllı telefon ve internet bağlantısı olan tüm cihazlar  için ciddi bir oranda hız arttıracak olan 5G teknolojisi hizmet vermeye başladı.  Halka açık ilk 5G teknolojisi ilk olarak Avustralya’da hizmete başladı. 5G ile HD çözünürlükteki  videoları indirmek ve birilerine göndermek veya karşıya yüklemek çok daha hızlı olacak.
5G 4G’DEN HIZLI MI?
kaçınılmaz bir gerçek ile  5G 4G’den çok daha hızlı. 5G saniyede 1 gigabit  veri aktarabiliyor. Yani bu demek oluyor ki herhangi kısa bir HD filmi indirmeniz kusursuz bir şekilde yaklaşık 50-60 dakikayı buluyor. 4G’nin asıl sorunu ise tüm kullanıcıların 4G’nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olması. Tabi ki 5G’de birçok sorundan etkilenecek fakat 4G kadar yavaş olmayacak sorun ne olursa olsun hız konusunda 4G’den oldukça hızlı olacak. 5G 4G’ye nazaran daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G sadece 20 MHz’e kadar frekans bantları kullanabiliyor. Fakat 5G 6GHz’ye kadar olan frekans bantlarını kullanabiliyor. Oldukça yüksek frekansların kullanılmasının en büyük sebebi şu an boş olmaları ve veri taşıma hızının daha yüksek olmasıdır. Sorun ise yüksek frekansların düşük frekanslar kadar uzağa ulaşamıyor olması. Bu sebepten ötürü 5G’nin sunulduğu yerlerde çoklu g MIMO’lar ( giriş ve çıkış antenleri ) kullanılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz