Perşembe, Haziran 20, 2024

Yine bir Steam Next Fest geldi ve yine sürüsüne bereket demo bizleri bekliyor. Biz de daha önceki etkinliklerde olduğu gibi oynadığımız bazı demoları sizlerle paylaşalım diye düşündük. Alternatifler bu kadar çok olunca içlerinden seçim yapmak zor. Olabildiğince farklı türlerden örnekler seçmeye çalıştım, ama ister istemez tekrara düştüklerim de oldu. Gözden kaçırdıklarımız da vardır elbette, dolayısıyla sizin önerilerinizi de bekleriz.

Cult of the Lamb

Bir kült, şirin mi şirin koyunumuzu kurban etmeye çalışıyor. Ama onun öyle bir kalemde silinip gitmeye niyeti yok. Ölümden dönen kahraman koyunumuz, kendi kültünü kurup intikam peşine düşüyor. Kılıç kalkan kuşanan koyunumuzla etraftaki rakip kült üyelerini ayıklamak gayet keyifli oluyor sevgili Oyungezerler, kesinlikle tavsiye ederim 🙂 Çıkış tarihini de paylaşmış olalım; 11 Ağustos’ta geliyor.

Lost in Play

Daha önceki etkinliklerde de listemde yerini alan demolardandı Lost in Play. Toto ve Gal adlı iki kardeşin, hayal dünyalarında bir yolculuğa çıkıyoruz. Sonrasında işler beklenmedik bir tarafa doğru yol alıyor. Renkli, eğlenceli bir macera oyunu. Çıkış tarihi de geçtiğimiz günlerde ilan edildi, 10 Ağustos’ta çıkış yapacak. Bu vesileyle bir göz atıp, sonrasında karar verirsiniz satın alıp almayacağınıza.

Hauma

Hauma, biraz görsel roman, biraz macera oyunu. Kahramanımız Judith, bir polis dedektifi iken bir komploya uğruyor ve işinden oluyor. Bu da yetmezmiş gibi, öldürmeye çalışıyorlar. Ama Judith, ölümden kurtulup intikam için geri dönüyor. Hedefinde kendisine bu komployu kurup hayatına kasteden gizli bir örgüt var. Görsel roman severler için iyi bir alternatif olabilir. Yılın son çeyreğinde çıkış yapması bekleniyor.

Terra Nil

Daha önce de önerdiğimiz demolardan birisi Terra Nil. İnsanlık, doğayı katletmek konusunda muazzam bir performans sergiliyor malum. İşte bu oyunda bu durumu tersine çevirmenin yollarını arıyor, çorak toprakları yeniden yeşillikler içinde bir cennete dönüştürmeye çalışıyoruz. Oynarken huzur bulacağımız, saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağımız oyunlardan birisi olmaya aday. Takip listenize alın derim.

A Building Full of Cats

Bu oyun içimizdeki tüm Gülhis’lere gelsin:) Eğer saklı nesne oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu da büyük ihtimalle seveceksiniz. Ama bu sefer bol kedili bir alternatif var karşınızda. Kedilerle dolu binamızda, bu sevimli dostlarımızı yalnız bırakmamak, başlarını okşayıp gönüllerini hoş tutmak için uğraşacak, ekrandaki her bir pikseli kontrol edip dairedeki onlarca kediyi bulmaya çalışacağız. Bu ay içerisinde çıkış yapması bekleniyor.

Cats and the Other Lives

Hazır kedilerden bahsetmeye başlamışken, bu oyunu da es geçmeyelim dedim. Daha önce de önerdiğimiz oyunlardan birisi. Stygian: Reign of the Old Ones’ın geliştiricisi Cultic Games’in yeni oyunu Cats and the Other Lives; bir aile hikayesini, evin kedisi Aspen üzerinden anlatıyor bizlere. Takip listenize ekleyebileceğinizi düşündüğüm yerli oyunlardan. Daha önce bakmadıysanız, bu vesileyle demosuna bir göz atın derim.

BROK the InvestiGator

BROK The InvestiGator; beat ’em up ile RYO kırması bir oyun. İnsanların yerini hayvanların aldığı bir dünyada, eski boksör yeni dedektifimiz timsah Brok ile yeri geliyor önümüze çıkanların kaşını gözünü bir güzel yarıyor yeri geliyor dedektiflik işleriyle uğraşıyoruz. Uzun süredir takip listemizde olan oyunlardan. Umarım erteleme görmez ve söylendiği gibi bu yıl içerisinde çıkar.

Old Skies

Takip edenler macera oyunlarına, özellikle de ‘point ‘n click’ tarzındakilere düşkünlüğümüzden haberdadır diye düşünüyorum. Old Skies da bu tarz macera oyunlarını sevenler için biçilmiş kaftan. Ajanımız Fia Quinn, zamanda yolculuk yapıp 7 farklı dönemi ziyaret ediyor. Seçilen dönemler ilgi çekebilecek cinsten; birisinde Amerika’da içki yasağı dönemine (Prohibition) yol alırken, bir diğer yolculukta kendimizi o meşhur kara gün, 11 Eylül’de buluyoruz. Henüz bir çıkış tarihi yok, ama “Yakında” denilmesinden hareketle önümüzdeki birkaç ay içerisinde geleceğini umut ediyorum.

1428: Shadows over Silesia

1428: Shadows over Silesia; bizleri Orta Çağ Avrupası’na götürüyor ve savaşların, yıkımların ortasında bir maceraya ortak olmamızı sağlıyor. Yaşananları iki karakterin gözünden, iki farklı bakış açısından tecrübe etmek imkanımız olacak Silesia’da. Aksiyon sahnelerinin yanında gizlilikle ilerlememizi gerektiren yerler de bulunan, bir yandan da bazı bulmacalara yer verilen oyun, demoda karşılaştığımız birkaç hatayı görmezden gelirsek, umut vadediyor diyebiliriz.

Midnight Fight Express

Kendisi de bir zamanlar yeraltı dünyasının gediklilerinden olan kahramanımız, bir drone yardımıyla, büyük bir suç şebekesinin şehri ele geçirmesine engel olmaya çalışıyor. Üstelik fazla vaktimiz de yok, sabaha kadar bu işi bitirmemiz lazım. Bunun için önümüze çıkan çete üyelerine kafa göz dalıyor, hepsini bir güzel pataklıyoruz. Sifu’yu beğendiyseniz, bu oyun da size hitap edebilir. 23 Ağustos’ta çıkış yapacak, dolayısıyla satın alıp almayacağınıza karar vermek için de güzel bir fırsat.

Casebook 1899 – The Leipzig Murders

Listedeki bir başka eski usul macera oyunu. Adından da anlaşılabileceği üzere 1899 yılında Leipzig’de birtakım cinayetleri araştıran bir dedektifi, Joseph Kreiser’ı yönetiyoruz. Oynanışı da piksel piksel grafikleri de 90’lar nostaljisi yaşatıyor. Uzun zamandır Almanca seslendirmeli bir oyun oynamadığımı da fark ettim bu vesileyle 🙂

Melatonin

Melatonin; görsel tarzı basit ama hoş, ritmi yerinde, oynanış kısmı keyifli bir ritim oyunu. Zaten eğlenmek için bundan fazlasına da pek ihtiyacımız yok, öyle değil mi? Rüyalarda bir yolculuğa çıkıyor, kimi zaman alışverişte, kimi zaman oyunların içinde kendimizi ritme kaptırıyoruz. 16 Eylül’de çıkış yapacak, ritim oyunlarını sevenler takip listelerine eklesinler derim.

Great Houses of Calderia

Listemizde şöyle detaylı bir strateji oyunu da olmasın mı? Bence olsun 🙂 Great Houses of Calderia; bir anlamda Crusader Kings 3’e benzetebileceğimiz bir oyun. Burada da bir haneyi yönetiyoruz. Karakterlerimize uygun düşecek özellikler seçiyor, onları geliştiriyoruz. Arada bir ani olaylar gelişiyor ve bunlarla ilgili kararlar veriyoruz. Bir yandan üretimi artırmaya, bir yandan diğer hanelere karşı güç kazanmaya veya onlarla iyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyoruz. Gelenekleri dizayn etmek vs. derken yine başımızı kaşıyacak vakit bulamayacağımız bir strateji oyunuyla başbaşa kalacak gibiyiz 🙂 Böyle olup olmayacağını, bu yılın 3. çeyreğinde hep birlikte test ederiz artık.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment