Uncategorized

Ortodontik muayene yaşı nedir?

Ortodontik muayene için ilk kontrol 7-8 yaşlarında yapılmalıdır. Erken kontrol ile ileride daha komplike hale gelebilecek problemler engellenebilir. Böylece; bireyin sağlıklı şekilde çene gelişimine sahip olması, daimi dişlerin düzgün sıralanması, dudak ve dil fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kötü alışkanlıkların düzeltilmesi için koruyucu, durdurucu ve düzeltici ortodontik tedaviler uygulanabilir.

Ortodontik tedavi yetişkinlere de uygulanabilir mi?

Tabi ki. Yükselen estetik kaygı ve ağız sağlığı bilinci arttkça her gün daha fazla sayıda yetişkin ortodontik tedavi görmektedir.

Neden Ortodontik tedavi olunmalıdır?

-Estetik olarak dişler ve çenelerden rahatsızlık duyuluyorsa

-Çevreden gelen olumsuz etkilerden dolayı psikolojik sıkıntılar varsa, örn:çocuklar arasında alay konusu olma

-Çiğneme ve ısırma da güçlük yaşanıyorsa

-Çapraşıklık nedeniyl dişler iyi fırçalanamıyorsa, bu nedenle dişlerde renklenme ve kirlenme olabilir.

-İyi hijyen sağlanamadığı için ağız kokusu varlığı

-Fırçalanma sırasında ulaşılamayan dişlerde çürükler meydana gelmişse

-Dişleriniz arasında geniş boşluklar varsa

-Ailede daha önce ortodontik tedavi görmüş bir birey varsa ve sizinde ortodontik açıdan genetik yatkınlığa sahip olma ihtimaliniz varsa bilgilenme ve tedavi amaçlı bir ortodontiste başvurulabilir.

Balıkesir Ortodontik tedavi süresi ne kadardır?

Balıkesir Ortodontik tedavilerin süresi hastadaki probleme ve uygulanacak tedavi çeşidine göre değişmektedir. Tedavi ortalama olarak 1,5-2 sene gibi sürer. Bu süre hastanın tedaviye uyumu ile değişkenlik gösterebilir. Balıkesir ortodonti tedavi süresi hastaya göre değişiklik gösterebilir.

Ortodontik tedavi öncesinde diş hekimine gitmeli miyim?

Evet. Diş hekimi kontrolleri rutin de olduğu gibi ortodontik tedavi olsa da; olmasa da 6 ayda bir yaptırılmalıdır. Özellikle tedavi öncesinde diş ve diş eti sağlığına kavuşturulmalıdır.

Diş telleri ağrı yapar mı?

Teller uygulandıktan sonra dişleri hareket ettirmede kuvvet uygulandığı için bir miktar basınç hissi olması doğaldır. Bu kısa zamanda geçer ve ağrı kesici kullanmayı gerektirecek kadar şiddetli değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu