Uncategorized

LP Token (LP Jetonu) Nedir?

Likidite sağlayıcı jetonları (LP jetonları), bir DEX’te (merkezi olmayan borsa) likidite sağlayıcılarına tahsis edilen jetonlardır. DEX, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) protokolü üzerinde çalışır. Ama tam olarak bir DEX nedir?

Merkezi olmayan borsalar veya DEX’ler, işlemlerin doğrudan kripto tüccarları arasında yapılabileceği eşler arası platformlardır. DEX’ler, bankalar, brokerler ve diğer finansal kurumlar gibi herhangi bir aracı tarafından görevlendirilmeyen veya düzenlenmeyen finansal işlemleri kolaylaştırmanın bir yoludur. Uniswap, Sushi ve PancakeSwap, LP jetonlarını likidite sağlayıcılarına dağıtan popüler DEX’lerin bazı örnekleridir.

DEX’ler nasıl çalışır?Aracıların kullanımındaki azalma, blok zinciri topluluğunun temel bir ilkesidir. Bu, DEX’lerin geleneksel merkezi borsaların yanında popülaritesinin artmasının nedenlerinden biridir. Bunlar nasıl çalışır ve merkezi muadillerinden nasıl farklıdır?

Küresel kripto para piyasası, likidite sağlamak için kripto para borsalarına güveniyor. Bunlar her gün milyarlarca dolarlık ticaret hacmini kolaylaştırıyor. Önde gelen borsalar, dijital varlıklara yönelik artan talebi karşılamak için genişliyor. Varlık saklama ve yeni alım satım özellikleri ve işlevleri sunuyorlar.

DEX, dijital varlıkların ticaretine benzersiz bir yaklaşım sağlar. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri temizlemek için bir aracı kuruluş gerektirmez. Bunun yerine, ticareti kolaylaştırmak için kendi kendini yürüten akıllı sözleşmelere güvenirler. Bu da neredeyse anlık işlemlere izin verir. Bu işlemler genellikle merkezi kripto borsalarının sunabileceğinden daha düşük bir fiyata gerçekleşir.

DEX’ler, aracıların yokluğunda gözaltına alınmayan bir yapıyı benimser. Bu, kullanıcıların kripto para birimlerinin velayetini elinde tutacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, cüzdanlarını ve kişisel anahtarlarını yönetmekten de tamamen sorumlu olacaklardır. Kontrol daha sonra bir fiyata gelir. Özel anahtarlar kolayca kaybolabilir.

Ayrıca bir aracının olmamasının, çoğu DEX’in sınırlı karşı taraf riskine sahip olduğu anlamına geldiğini de belirtmek önemlidir.

Özetle, DEX’ler, tüccarların bir aracının gözetimi veya yardımı olmaksızın işlemlerde bulunabilecekleri eşler arası bir pazardır. Bu değiş tokuşlar daha yüksek derecede özgürlük vaat ediyor, ancak aynı zamanda ilgili tüm tarafların daha fazla çaba göstermesini gerektiriyor. Zorluklardan biri sürekli olarak likidite sağlamaktır. DEX’teki bir likidite sağlayıcısı, LP jetonları ile ödüllendirilir.

LP Jetonları Nasıl Çalışır?

LP jetonları, genel havuzdaki likidite payına orantılı olarak karşılık geldiği için, genel likidite havuzuna yapılan bireysel katkıları izlemek için kullanılır.

En temel düzeyde, LP jetonları aşağıdaki formül üzerinde çalışır:

Likidite Havuzunun Toplam Değeri / LP Jetonların Dolaşımdaki Arzı = 1 LP Jetonun Değeri

Teknik özellikler açısından, LP jetonları aynı ağdaki diğer jetonlardan çok farklı değildir. Örneğin, her ikisi de Ethereum ağında çalışan Uniswap ve Sushiswap tarafından verilen LP jetonları aslında ERC20 jetonlarıdır. Diğer tüm ERC20 jetonları gibi, bu LP jetonları da diğer protokollerde aktarılabilir, takas ve hisse edilebilir.

Diğer tüm tokenler gibi, LP tokenlerini tutmak, likidite sağlayıcılarına kilitli likiditeleri üzerinde tam kontrol sağlar. Çoğu likidite havuzu, sağlayıcıların LP jetonlarını herhangi bir zamanda müdahale olmadan kullanmalarına izin verir, ancak birçoğu onları çok erken kullanırsanız küçük bir ceza talep edebilir.

LP jetonları ile bir likidite havuzunun orantılı payı arasındaki ilişki, en yaygın olarak en az iki durumda kullanılır:

  • Likidite sağlayıcısının likidite sağlama süresi boyunca biriken işlem ücretlerinden payını belirlemek.
  • Likidite sağlayıcıları LP jetonlarını kullanmaya karar verdiğinde likidite havuzlarından likidite sağlayıcılarına ne kadar likidite iade edildiğini belirlemek.

Modern DeFi platformlarında ortaya çıkan LP jetonları için başka birçok kullanım durumu vardır. Şunları örnek verebiliriz:

  • Likidite sağlayıcılarını likiditelerini havuzlara kilitlemeye teşvik etmenin bir yolu olarak daha fazla ödül kazanmak için LP jetonlarını hisse etmek. Bazen buna “çiftçilik” (farming)
  • İlk DEX teklifine (IDO’lar) erişmek için LP jeton değerlerini bir yeterlilik faktörü olarak kullanmak, yani belirli IDO’lara katılmak için belirli bir LP jeton değerine sahip olmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu