Uncategorized

Jinekomasti nedir? nasıl yapılır?

Erkeklerde görülen meme büyümesine jinekomasti denir. Tek veya her iki memede olabilir.

JİNEKOMASTİNİN SEBEBİ NEDİR?

%90-95 oranında bir sebep bulunmaz. Jinekomasti, en sık ergenlik döneminde karşımıza çıkmaktadır. Kadın meme dokusu ile erkek meme dokusu arasında yapısal olarak çok fark yoktur. Her ikisinde de yağ + meme bez dokusu (gland)bulunur. Erkekte kadından farklı olan ise hormanlardır. Kadınlık hormonları meme dokusu üzerinde büyütücü bir etkiye sahiptir. Erkeklik hormonları östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini baskılar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin temelinde, bu hormonların meme dokusu üzerindeki baskılayıcı etkisinde ortaya çıkan dengesizlikler vardır. Erkeklik hormonu olan testosteron seviyesindeki azalmalar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, östrojenin seviyesinde artışa neden olan durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği, hemodiyaliz, tiroid hormon dengesizliği, karaciğer tümörleri, alkol, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, ilaç ve madde kullanımları jinekomasti nedenlerindendir.

JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ SADECE AMELİYAT MIDIR?

Ergenlik dönemi jinekomastisi ya da altında yatan bir sebep yoksa tedavi maalesef ameliyattır. Ergenlik döneminde görülen jinekomasti 4 yıla kadar %95 oranında kendiliğinden gerileyecektir. O yüzden gereksiz ameliyat yapmamak için beklemek en doğru yaklaşımdır. Eğer jinekomastinin altında yatan bir sebep varsa öncelikle buna yönelik bir müdahale yapılması gerekir. Bu sebep ortadan kaldırıldıktan sonra meme dokusu normal haline dönebilir, ancak belli bir zaman bekledikten sonra geriye dönüş az olur veya olmazsa tedavi seçeneği yine ameliyattır.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NASIL YAPILMAKTADIR?

Jinekomasti ameliyatı, lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Amaç memelerin vücut ile uyumlu bir görüntüye getirilecek şekilde küçültülmesidir. Bu küçültme işlemi için 3 alternatif vardır. Birincisi liposuction, ikincisi doku çıkarma, üçüncüsü her ikisinin aynı anda uygulanmasıdır. Bu üç yöntemden hangisinin uygulanacağı hastanın meme büyüklüğü ve meme dokusunun özelliği ile ilgilidir.

Jinekomastide meme dokusu artmıştır. Ancak bu meme dokusunun yağ bileşeni, meme bez bileşeni(gland) ya da her ikisi de artmış olabilir. Yağ dokuları liposuctionla rahatlıkla alınabilir, ancak gland dokuları aynı rahatlıkla alınamayabilir. Öncelikle liposuction uygulanır ancak iyi bir liposuctiona rağmen alınamayan gland dokusu olursa cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Cerrahi çıkarılması için meme başının koyu renkli kısmından yarım daire şeklinde bir kesi yapılır ve gland dokuları çıkarılır.

Meme dokusunun hacim artışına bağlı olarak deri hacminde de artış olur. Bu artış az-orta düzeydeki jinekomastilerde sorun oluşturmaz, ameliyatta deriye yönelik bir işlem yapılmaz. Ameliyat sonrası deri, altındaki yeni hacme büzüşerek uyum sağlar. Ancak ileri düzeydeki jinekomastilerde (yetişkin bir kadın memesi boyutunda) deriye de müdahale etmek gerekir. Çünkü ameliyat sonrasında deri, altındaki yeni hacme büzüşerek uyum sağlayamaz. Deriden fazla olan kısım çıkarılmaz ise sarkma meydana gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu