Uncategorized

Tether CTO’su: Terra’nın bir token ve stablecoin yaratması bir ‘felaketin tarifi’

Tether’in (USDT) baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino, madeni para çöküşünün arkasındaki ana katalizör olarak kurulan Terra ( LUNA ) ekosistemini adlandırdı.

7 Haziran’da Kitco News ile yaptığı röportajda konuşan Ardoino, Terra kurucularını UST stablecoin’i yaratmak ve onu bir ‘felaketin reçetesi’ olarak bir kripto para birimi ile desteklemekle suçladı.

Tether CTO’su: Terra’nın bir token ve stablecoin yaratması bir ‘felaketin tarifi’

Ardoino’ya göre, LUNA’nın UST için en yüksek teminat görevi görmesiyle, token düştüğünde stablecoin’in dolar kurunu kaybetmesi kaçınılmazdı. Ardoino konu ile ilgili tam olarak şu ifadelere yer verdi;

“Güvenli bir rezerve sahip olmak için kripto paralara, özellikle %100 kripto paralara sahip olamazsınız. Bu adamlar iki şey yaratıyorlardı, biri LUNA adlı kendi kripto para birimi ve bu kripto para biriminin üzerine bir sabit para. Bu felaket için bir reçetedir”

Stabil paralar ve teminat portföyü

Ayrıca yetkili, stabilcoinlerin Terra’nın kaderinden kaçınması için Tether ( USDT ) örneğinde olduğu gibi yeterli rezerve sahip olmaları gerektiğini kaydetti. Ardoino, dolar ile sabit tutmak için ABD hazineleri, nakit banka mevduatları ve ticari kağıtlar da dahil olmak üzere bir varlık portföyü olması gerektiğini belirtti.

Terra’nın çöküşünden sonra Tether, sabit fiyatının geçici olarak düşmesinden sonra manşetlere çıktı ve Ardoino, şu anda tüccarların stabilcoini açığa çıkarmaya çalıştığını belirtti. Bununla birlikte, teminat portföyü nedeniyle, stabilcoin sabit değerini kaybetmedi.

Tether o zamandan beri ABD doları sabitindeki küçük düşüşün bazı kripto borsalarındaki likidite eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti.

Terra ekosisteminin çökmesinin ardından, kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Terraform Labs, önemli kripto kayıplarına neden olan olaydaki rolü nedeniyle inceleme altına alındı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu