Uncategorized

Yeni Apple Car Play bambaşka bir uygulama olacak

Teknoloji dünyasının en önemli günlerinden biri şu sıralar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanıyor. Apple tarafından gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference kapsamında ünlü markanın yeni teknolojileri kullanıcılarının beğenisine sunuluyor. Amerikalı teknoloji devi tarafından tanıtılan yeni işletim sistemi sürümü iOS 16’de özellikle iPhone kullanıcılarını heyecanlandırmıştı. Bununla birlikte aslında iOS 16 ile büyük bir değişim yaşayacak tek mecra akıllı telefonlar olmayacak.

Apple tarafından kapsamlı bir sunum ile tanıtılan yeniliklerden biri olan yeni CarPlay sistemi, iOS 16’dan aldığı güç ile artık aracın her bir zerresine nüfus edebilecek. Bildiğiniz üzere CarPlay, bugüne kadar sadece aracın multimedya sistemi üzerinden çalışıyor ve iPhone kullanıcılarının alıştıkları iOS ara yüzünü kendi otomobillerinde de görebilmelerini sağlıyordu.

Bununla birlikte yeni Apple CarPlay ise, araçta bulunan bütün dijital ekranlar üzerinde tam hakimiyet sağlayacak. Biraz daha detay vermek gerekirse, bundan sonra aracın dijital göstergeleri, dijital klimalar ve ekranı olan bütün dijital unsurlar Apple CarPlay ile kontrol edilebilecek. Örneğin hız kadranı, aracın hangi viteste olduğu, yakıtın doluluk oranı gibi göstergeler Apple CarPlay üzerinden isteğe bağlı olarak ekrana yansıtılabilecek ve buradaki renkler de kişiselleştirilebilecek.

Tabi hemen belirtelim, bu özellik sadece yeni Apple CarPlay modunu destekleyen araçlarda çalışacak. Bu desteği sunacak arabalar ise önümüzdeki yıldan itibaren üretilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu