Uncategorized

TSMC’den Global çaplı ekonomik kriz hakkında önemli açıklamalar!

Pek çok teknoloji şirketi ekonomik sıkıntılar ve yaklaşan piyasa durgunluğu tehdidi konusunda endişeli olabiliyor, ancak TSMC bu konuda kesinlikle endişeli değil. Dünyanın en büyük çip üreticisi, 2021’de yaşadığı %24,9’luk büyümeden daha fazlasını, bu yılda ki gelirinin yaklaşık %30 artmasıyla yine bekliyor.

Son 40 yılın zirvesine ulaşan enflasyon, artan yaşam maliyeti ve Çin’in üretimi etkileyen Covid kısıtlamaları, fiyat artışlarına ve tüketici harcamalarında yavaşlamaya neden oldu. Kısa süre önce Elon Musk‘ın Tesla‘da işe alımları durdurmak ve “Ekonomi hakkındaki süper kötü hissi” karşısında “Maaşlı çalışan sayısını” %10 azaltmak istemesine yol açmıştı.

Dünya ekonomik krizin pençesinde olabilir ama TSMC yine de umutlu

Ancak TSMC, Musk’ın duygularını paylaşması pek olası görünmüyor. Bloomberg’e göre Tayvanlı dev firma, akıllı telefonlar, TV’ler ve PC’lerin satışlarının düştüğünü kabul ediyor, ancak elektrikli arabalar gibi diğer alanların (ironik bir şekilde) arttığını söyledi. Enflasyona gelince, TSMC Başkanı Mark Liu, bunun TSMC’nin işi üzerinde çok az etkisi olduğuna ve fiyat artışlarının da artık yavaşladığına inanıyor.

Liu, “Mevcut enflasyonun yarı iletken endüstrisi üzerinde doğrudan bir etkisi yok, çünkü talep düşüşü esas olarak akıllı telefonlar ve PC’ler gibi tüketici cihazlarına yönelikken, EV talebi çok güçlü ve arz kapasitemizi kısmen aşıyor, bu nedenle envanter ayarlamaları yapıyoruz. Açıkçası yılın geri kalanı için kullanım oranlarımız dolu.” dedi.

TSMC, ocak ayında 6 milyar doların biraz üzerinde rekor bir üç aylık kar bildirmişti. Ayrıca büyüme tahminlerini yükseltti ve bu yıl kapasite yükseltmeye 40 milyar ila 44 milyar dolar ayıracaklarını, bu rakamları karşılaştırdığımızda ise 2021’de harcadığından 10 milyar dolar daha fazlası, Intel’in 2022’de çip üretimine harcamayı planladığı 25 milyar ila 28 milyar dolarlık harcamadan %43 daha fazla harcayacaklarını duyurdu.

Gelecek yıl, TSMC’nin genişleme planlarına 40 milyar dolar daha harcayacağı bekleniyor. Liu, “TSMC, yapısal bir yüksek büyüme dönemine girdi. Teknoloji liderliği büyümemizin anahtarıdır.” dedi. TSMC gittikçe pazar payını arttırırken ülkemiz için de böyle lider bir Çip üreticisi firması olması hem ülkemiz adına hem de istihdam adına çok güzel neticelere sebep olabilirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu