Uncategorized

Microsoft HoloLens mucidi sanal gözlüklerle uygunsuz davrandığı için istifa edecek!

Xbox Kinect’in mucidi ve Microsoft‘un HoloLens karma gerçeklik gözlüğü grubunun lideri olan Alex Kipman, bazı önemli iddialara göre şirketten ayrılıyor. Gelişmelere göre, Kipman’ın karma gerçeklik bölümündeki çalışanlarla arasında sözlü taciz ve uygunsuz davranışlar bulunduğunu iddia eden çok sayıda raporu bulunuyor.

GeekWire tarafından alınan dahili bir e-posta, Microsoft’un HoloLens patronu Alex Kipman’ın yakında Microsoft ile yollarını ayıracağını doğruluyor. Microsoft’un Bulut ve AI başkanı Scott Guthrie, e-postada, “Son birkaç aydır Alex Kipman ve ben takımın ilerleyişi hakkında konuşuyorduk” dedi ve Kipman için şimdi doğru zamanın olduğuna karşılıklı olarak karar verildiğini açıkladı. Scott’a göre bu sadece “Başka fırsatları takip etmek için şirketten ayrılmak.” olabilir. (Skandalları gizlemek için)

HoloLens’in mucidinden uygunsuz davranışlar söz konusu

E-posta ayrıca Microsoft’un Karma Gerçeklik ekiplerinin Windows & Devices kuruluşuna yerleştirilecek donanım grubuyla yeniden yapılandırıldığını ortaya çıkardı. (Panos Panay yönetimiyle), Karma Gerçeklik Varlığı ve İş birliği grubu ise Microsoft Teams organizasyonuna girecek. Scott, Kipman’ın “Kendisi için bir sonraki adımın peşine düşmeden önce” önümüzdeki iki ay boyunca bu geçiş dönemine yardımcı olacağını da belirtti.

E-postada bundan bahsedilmese de ayrılan HoloLens patronu, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, karma gerçeklik bölümündeki meslektaşlarıyla çalışmayı zorlaştıran onları uygunsuz davranışlarla suçlayan, hakkında çok sayıda raporlarla birlikte tartışmalara karışmıştı.

En yeni ve en çarpıcı örnek ise 25’ten fazla çalışanın Kipman’ı, kadın meslektaşlarına uygunsuz dokunma ve davranışlar da dahil olmak üzere suistimal ettiğini ve katkılarını azalttığını iddia eden raporların olması. Diğer bir örnek, ofisteki çalışanların gözleri önünde “Açıkça cinselleştirilmiş bir yastık savaşı” yapan birkaç genç kadının videosunu izlemek için Monitör ekranına bağlı bir VR kulaklığı ile takıp izlemesini içeriyor.

Çalışanlarla arası iyi değil

Bu aynı zamanda Microsoft’un bir metaverse stratejisi oluşturmak için mücadele ettiği bildirilen karma gerçeklik bölümünden bir personel işten ayrılmasındaki faktörlerden biri olabilir. Bununla birlikte diğer bir önemli konuda HoloLens‘in geleceği ile ilgili. Scott‘ın e-postasına göre, Microsoft’un ABD Ordusu ile yaptığı 22.8 milyar dolarlık HoloLens anlaşmasının “Operasyonel Test (OT) aşamasına” girmek için resmi olarak onaylanması gerçeği.

Bu dönüm noktası potansiyel olarak HoloLens’i gelecekte askeri teçhizatın bir parçası haline getirebilirken, Microsoft’un Panos Panay altında karma gerçeklik donanım grubunu yeniden yapılandırması, tüketiciler için Surface markalı bir gözlüğün yakında bir olasılık haline gelebileceği anlamına da geliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu