Uncategorized

iOS 16 ile gelen yeni özellikler MIUI’de çok önceden beri bulunuyor!

Herkesin merakla beklediği Apple‘ın WWDC etkinliği şirketin birçok yenilikleri ve yazılımlarıyla sona erdi. İnsanlar etkinlikten sonra pek çok şeyi tartışmaya başlarken, bu tartışmaların en yoğun yaşandığı yazılım ise yeni iOS 16 oluyor.

Yeni iOS 16, artık farklı şekillerde özelleştirilebilir bazı yeteneklere kavuşuyor. Ancak iOS 16’da tartışılan bazı özellikler uzun süredir Xiaomi‘nin MIUI‘sinde ve Google Android ekosisteminde mevcut. MIUI’nin zaten sahip olduğu bu özellikleri, Apple’ın ise yeni tanıttığı bazı özellikleri gelin görelim.

Not: iOS 16 resmi olarak piyasaya sürülmedi.

Gelişmiş Odak Modu

Apple bu özelliği yeni tanıttı sayılmaz daha önce de vardı (Android’de ve MIUI’de uzun zamandır bulunuyor) ancak yeni iOS 16 ile elden geçirildi. Bu özellik, uygulamalardan herhangi bir bildirim almayı durdurmanızı sağlıyor. Oyun oynarken de kullanılan belirli işlere konsantre olmanıza olanak sağlıyor.

Apple Odak Modu

MIUI’de bu özellik Odak modu olarak biliniyor. Eğer MIUI’de bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız şu talimatları yapmanız yeterli: Dijital Denge ve ebeveyn denetimlerine gidin, bildirim vermesini ve sizi rahatsız eden uygulamaları durdurmak için listeden onları seçin ve ardından özelliği açmak için dokunun. Mola verme seçeneği ile, uygulamaların süresini sınırlayabilir, ihtiyacınız olmadığında kapatabilirsiniz.

MIUI Odak Modu

Kilit Ekranı Özelleştirme

WWDC toplantısında Apple, iOS 16‘da kilit ekranı özelleştirme seçeneklerini yeni tanıttı, bu, kullanıcılara kilit ekranını daha çekici ve zevklerinize göre değiştirme konusunda daha fazla özgürlük tanıyor. Ancak MIUI ve Android bu özelliklere uzun süredir sahip.

Kilit ekranı için herhangi bir temayı seçebileceğiniz veya indirebileceğiniz, ardından arka planlarını, renklerini özelleştirebileceğiniz birçok seçenek hem MIUI’de hem de Android’de çok uzun zamandır bulunuyor. Hatta bu temalardan bazıları, kullanmak için kilit ekranında sizlere bazı araçlar bile sunabiliyorlar. Ayrıca MIUI’nin kendi sahip olduğu AMOLED ekranlı cihazlarda olan kilit ekranı özelleştirme seçenekleri mevcut. (Her Zaman Açık Ekran AOD)

Yeni iOS ile tanıtılan hangi özellikleri çok beğendiniz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu