Uncategorized

10 Milyar dolar değerindeki James Webb teleskobuna minik bir asteroit çarptı!

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu, henüz ilk bilim görevini gerçekleştirmedi, ancak şimdiden zorlu uzay ortamından zarar görmeye başladı. 23 Mayıs ile 25 Mayıs arasında, teleskobun birincil ayna bölümlerinden biri oldukça büyük bir mikrometeoroid tarafından vuruldu. Uzay ajansı hasarı değerlendirdikten sonra, Webb’in “Verilerde marjinal olarak saptanabilir bir etkiye rağmen” hala tüm görev gereksinimlerinin üzerinde performans gösterdiğini açıkladı.

James Webb Uzay Teleskobu büyük hasar aldı

Mikrometeoroid çarpmaları uzayda yaygın gelişen bir olaydır ve NASA, Webb’in aynasını son derece yüksek hızlarda hareket eden toz boyutundaki parçacıkların etkilerine dayanacak şekilde tasarladı. (Kullanılan teknoloji hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz) Üretim aşamasındaki mühendisler, uzaya bağlı şartları gözlemevinde test ettiklerinde, aynaların en iyi nasıl güçlendirileceğini daha iyi anlamak için küçük parçacıklarla aynaya bazı örnekler yağdırdılar ve simülasyonlar gerçekleştirdiler.

Ne yazık ki, yakın zamanda Webb’i etiketleyen mikrometeoroid, mühendislerin modellediğinden ve Dünya’da test ettiklerinden daha büyüktü. Bunlar bilinen bir meteor yağmurundan da gelmedi, bu da NASA’nın optiklerini korumak için önceden kapsamını değiştirmek adına manevra yapma fırsatına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Bu nedenle de çarpışma gerçekleşti ve teleskob hasar aldı.

NASA Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü merkezinde Webb Optik Teleskop yöneticisi Lee Feinberg, “Lansmandan bu yana, beklentilerle tutarlı olan dört küçük, ölçülebilir mikrometeoroid sorunumuz oldu ve bu son olan şey, bozulma tahminlerimizin varsayılandan daha erken olmasını sağladı” dedi. (Açıklama Linki)

Çarpışma nedeniyle mühendisler, bu ölçekte daha fazla darbenin etkilerini azaltmanın yollarını aramak için bir ekip kuracaklarını açıkladı. NASA, 12 Temmuz’da teleskoptan ilk tam renkli görüntüleri paylaşma konusunda hala emin adımlarla ilerliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu