Uncategorized

Şaşırtıcı ama gerçek: Dünya’ya en yakın gezegenler, düşündüğünüz gibi Mars veya Venüs değilmiş!

Gezegenlerin düzeni çoğumuzun okulda öğrendiği bir şeydir: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve (2006’ya kadar) Plüton.

Bu yüzden, Dünyalılar olarak en yakın gezegen komşumuzun Venüs veya Mars olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca yılın bazı dönemlerinde bu düşünceniz doğrudur. Venüs en yakın noktasındayken, Dünya’ya Güneş Sistemindeki diğer gezegenlerden daha fazla yaklaşır. Aynı şekilde yörüngesi de bizim yörüngemize diğerlerinden daha yakındır. Ancak, en azından Physics Today’de yayınlanan bir makalede söylenilene göre, bu düşünce her zaman doğru olmayabilir.

NASA, Los Alamos Ulusal Gözlemevi ve ABD Ordusu Mühendis Araştırma Geliştirme Merkezi’ne bağlı mühendisler, en yakın komşumuzu belirlemek için 10.000 yıllık bir süre boyunca Dünya’nın en yakın üç gezegene (Mars, Venüs ve Merkür) olan ortalama yakınlığını hesaplamak için bir bilgisayar simülasyonu oluşturdu. Gezegenlerin kendi yörüngeleri sırasında hizalanma biçimleri nedeniyle, model Dünya’nın Merkür yakınlarında Venüs veya Mars’tan daha fazla zaman geçirdiğini gösterdi.

Yazarlar, “Başka bir deyişle, Merkür, Güneş’e daha yakın bir yörüngede olduğu için ortalama olarak Dünya’ya Venüs’ten daha yakındır” diye açıklıyor.

Hatta bu durum sadece Dünya için geçerli değil. Daha fazla hesaplama yapıldığında, Güneş Sistemi’ndeki yedi gezegenin (Merkür hariç) yörüngelerinin çoğunun Merkür’e diğer gezegenlerden daha yakın olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar, nokta-daire yöntemi (PCM) adı verilen bir tekniğe dayanıyor. Temel olarak bu teknik, iki gezegenin yörüngelerini dairesel, eş merkezli ve eş düzlemli olarak alan ve iki gezegenin güneş etrafında dönerken arasındaki ortalama mesafeyi hesaplayan bir matematiksel denklem olarak tanımlanabilir.

Yazarlar, bu durumu “PCM sayesinde, iç yörünge minimumdayken iki yörüngedeki cisim arasındaki mesafenin minimumda olduğunu fark ettik” diye açıklıyor ve ekliyor: “Bu sonuçtan ve tablodan açıkça görülüyor ki, Venüs (ortalama yörünge yarıçapı 0,72 AU) değil, Merkür (ortalama yörünge yarıçapı 0,39 AU), ortalama olarak Dünya’ya en yakın gezegendir.”

Bir de küçük not: AU astronomik bir birim ve Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi tanımlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu