Sağlık

Kişisel psikoterapi nedir

Ferdî Psikoterapi, ruhsal sıkıntılar nedeniyle yaşanan ruhsal acıların terapist aracılığıyla azaltılması ve kişinin kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olunmasıdır. Zihinsel ve duygusal meseleleri olan ve bu meselelerle baş etme gücü yetersiz kalan şahıslara, aşikâr bir maksat ve plan doğrultusunda, muhakkak teknik ve prosedürlerin uzman şahıslarca uygulandığı profesyonel bir yardım etme sürecidir.

Kişisel Psikoterapide her kişinin sorunu başkasından farklıdır. Bu yüzden de farklı problemlere farklı yaklaşımların ve farklı tekniklerin uygulanması gerekir. Kişinin kendi ferdi varoluşunu kavraması; kendiyle ve yaşadıklarıyla ilgili farkındalık kazanması hedeflenir, olaylarla ve davranışlarla ilgili denetim sağlayabilme marifetleri edinmesine yardımcı olunur. Kişi, yaşadığı ruhsal problemlerdeki kendi katkısını terapistinin takviyesiyle görmeye ve muhakkak sorumlulukları üstlenmeye yönelik farkındalık kazanır.

Kişisel Psikoterapi, çok çeşitli terapi uygulamalarının bireyin tıkanıklık yaşadığı mevzular temel alınarak terapistin belirleyeceği formüllerin uygulanması ile gerçekleştirilen bir terapidir. Uygulanan temel prosedürler ortasında davranışçı, bilişsel, dinamik, varoluşçu, psikanalitik ve bütüncül yaklaşımlar sayılabilir. Ferdî Psikoterapiler; yardım arayan bir kişi ile bir uzman (terapist) ortasında temel olarak sözel bağlantının kullanıldığı bir tedavi münasebetidir. Bu bağ, iki kişi ile birlikte çalışarak yardım arayanın meselelerini tanımlamaya ve bunları aşabilecek davranış değişikliklerini oluşturmaya çalışır.

Kişisel Psikoterapi’de yardım arayan kişi ile terapistin rolleri, sonları ve etkinliklerinin çerçevesi muhakkaktır. Sözel olmayan çeşitli etmenlerin de tedavide rolü vardır lakin temel olarak psikoterapi, sözel bir tedavi uygulamasıdır.

Ferdî Psikoterapi süreci içinde kendini keşfetme, değişim, gelişim ve dönüşüm başlar. Bu muhakkak bir vakit ve uğraş isteyen bir süreçtir. Psikoterapi süreci boyunca kişi, sorun yaratan kanılarının ve davranışlarının nasıl farkında olacağını, bunları nasıl değiştirebileceğini ya da bunlarla nasıl başa çıkabileceğini, bağlantılarını ve omurdaki tecrübelerini nasıl inceleyebileceğini ve sıkıntılara nasıl tahlil üretebileceğini öğrenir. Psikoterapi, bireye kendi hayatında nasıl umutlu olacağını ve hayatını nasıl denetim altına alabileceğini öğretir; çaresizlik ve öfke hislerinden doğan çeşitli ruhsal rahatsızlıkların belirtilerinin giderilmesinde kişiyi takviyeler.

Psikoterapist, kişinin görünenin arkasındakini görmesini sağlamaya çalışır, kişinin kendi yolunu bulmasına yardımcı olur.

Psikoterapide ruhsal sıkıntılar araştırılırken psikoloji biliminin datalarına dayanılır. Meselelerin tahlilinde sözel ve davranışsal yollar bilimsel unsurlara ve öğrenme kuramlarına dayanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu