Uncategorized

Erkek fareler hakkında bugüne dek keşfedilen en acayip şey: Muzdan korkuyorlar!

Araştırmacılar, erkek farelerin hamile ve emziren dişi farelere tepkisini incelerken, son derece garip bir keşif yaptı: Garip bir şekilde, muz kokusundan korkuyorlar…

Montreal, Quebec’teki McGill Üniversitesi’nden bir ekip, hamileliğin geç dönemindeki dişi farelere yakın olduğunda erkek farelerde stres hormonu yanıtlarındaki ani artışları inceliyordu. Science Advances’da yayınlanan raporda “Erkek fareler hamileliğin geç dönemindeki veya emziren dişi farelerin yakınında stres ve stres kaynaklı ağrı inhibisyonu gösteriyor” deniyor. Rapor şöyle devam ediyor: “Ayrıca, daha önce görüldüğü gibi geç hamilelik ve emziren dişi farelerin saldırganlık ve idrar işaretlemesi olan gonadally bozulan erkek farelere tepki verdiğini gözlemliyoruz.

Erkek fareler, kendi genetiğini korumak için yavrulara karşı agresif ve infikantik olmalarıyla biliniyor. Hamile ve emziren dişi fareler, bebeklerini agresif bir şekilde savunmanın yanı sıra bu erkekleri uzak durmaları konusunda uyarmak için kimyasallar yayıyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı Profesör Jeffrey Mogil Live Science ile yaptığı görüşmede, “Kemirgenler ve insanlar dışındaki birçok memeli koku alma duyularına güveniyor. İdrar kokusu iyi biliniyor, ancak burada bulduğumuz şey, memelilerde daha önce hiç açıklanmamış yeni bir mesaj” dedi ve devam etti: “Erkeklerden dişilere gönderilen çok sayıda koku alma mesajı gördük, ancak dişilerin erkeklere gönderdiği daha az örnek var. Bu mesajların çoğu cinsel davranışla ilgilidir, ancak bu durumda cinsiyetin bununla hiçbir ilgisi yok. Dişiler erkeklere uzak durmalarını, aksi takdirde yavrularıma dokunursanız sonucunun çok kötü olacağını söylüyor.

Bu noktada devreye muz korkusu giriyor

Yazarların söylediğine göre, özellikle hamileliğin geç dönemlerinde ve emzirme sırasında dişi farelerin idrarında bulunan N-pentil asetat bileşiği, erkek farelerde hormon değişikliklerinde en büyük etkiyi üreten kimyasallardan biri. Ekibin açıkladığına göre “N-pentil asetat, kimyasal yapısı ile izoamil (veya izopentil) asetata çok benzer ve her ikisi de çeşitli meyvelerde bulunur ve muz yağı/ekstrakt üretmek için kullanılır.

Ekip, marketten muz yağı özütü satın aldı ve stres seviyelerini ölçmek için erkek farelerin kafeslerinin içine yerleştirdi. Şaşırtıcı bir şekilde, yanıtın önemli ölçüde arttığını fark ettiler. Ekip, farelerdeki stres tepkisinin bir kavgaya girmek üzere stres tepkisine benzer olduğunu düşünüyor: “Anne saldırısı, erkek davetsiz misafirlerin bebek öldürme işlemini her zaman önlemede başarılı olmasa da, her iki tarafta herhangi bir şiddet tehdidi stres üretmesi muhtemeldir ve anne saldırganlığının doğrudan stres kaynaklı ağrı inhibisyonu ürettiği gösterilmiştir.” Başka bir deyişle erkek fareler, muz kokusunu dişinin uyarısı olarak algılıyor.

Çalışma, bakir erkek farelerin, N-pentil asetat varlığı ile strese girme olasılığının daha yüksek olduğunu da söylüyor. Bu, bebekler için bakir olmayan farelerden daha agresif olma eğilimlerine uyuyor ve bu da bebekler için yaşlı erkeklerden daha fazla tehdit olduklarını düşündürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu