Uncategorized

Dünya’nın en yaşlı ağacı rekorunun artık yeni bir sahibi var…

Şili’nin Alerce Costero Milli Parkı’nda gururla yaşayan eski bir Patagonya selvi, dünyanın en eski ağacı rekorunu kırmış olabilir. “Büyük büyükanne” olarak da bilinen Alerce Milenario adlı devasa bir ağacın yaş tahmininin ilk sonuçları, yaklaşık 5.400 yaşında olabileceğini gösteriyor.

Eğer bu tahmin doğruysa, bu ağaç “dünyanın en eski ağacı” tacını, tahmini 4.853 yaşında ve Methuselah olarak bilinen bir doğu Kaliforniya Bristlecone çamından alacak.

Bu tür, Şili’ye ve Arjantin’e özgü bir kozalaklı olan Patagonian selvi (Fitzroya Cupressoides). Büyük boyutu ve zamanın zorluklarına direnme konusundaki itibarından dolayı “Güney’in Kızılçamı (Redwood)” lakabını taşıyor. 70 metre boyunda ve gövde çapında 5 metreye kadar büyüyebiliyor. Ne yazık ki, şu anda bölgedeki yaygın kesimler ve turizm nedeniyle Şili’nin en tehdit altındaki çam ağacı olarak kabul ediliyor.

Paris’teki İklim ve Çevre Bilimleri Laboratuvarı’ndan Dr. Jonathan Barichivich, kısa bir süre Alerce Costero Milli Parkı’nın derinliklerinde yaşayan muazzam Patagonya selvinin yaş tahminini gerçekleştiren isim olarak karşımıza çıkıyor. Bu tahmine, 2020 başında Alerce Milenario’dan alınan temel bir örnekle, gövdeye zarar vermeyen özel bir T-şekilli matkap kullanarak ulaştı.

Enine kesitli gövdedeki halka sayısını sayarak bir ağacın yaşını tahmin etmek genellikle mümkün, bir yıllık döngü yıl başında büyüyen hafif soluk ahşap ve sonunda büyüyen koyu bir halka ile ağacın yaşı belirlenebiliyor. Ancak, ağacın muazzam boyutu nedeniyle tüm gövde boyunca bir kesit alınamadı, yani halkaların büyüme oranına, çevresel faktörlere ve rastgele varyasyona dayanarak istatistiksel modelleme yoluyla “boşlukların doldurulması” gerekiyordu.

Bu yaratıcı yöntemden Barichivich, ağacın yaklaşık 5.484 yaşında olduğu sonucuna vardı.

Barichivich, “Sonuç, yüzde 80 istatistiksel güven ile ağacın 5.000 yıldan daha yaşlı olduğunu ve büyük olasılıkla 5.484 yıl civarında olduğunu gösteriyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu