Perşembe, Haziran 20, 2024

Apple Store çalışanları sendikalaşma çağrılarını arttırırken, Apple bazı mağaza çalışanları için zamanlama kurallarını daha cömert ve esnek hale getirmeyi planladığını açıkladı.

Bloomberg’in haberinde verilen örneğe göre Apple, vardiyalar arasındaki minimum süreyi 10 saatten 12 saate çıkaracak ve çalışanların saat 20.00’den sonra çalışmasına izin verilen haftada üç günlük bir sınır koyacak. Ayrıca arka arkaya çalışabilecekleri gün sayısını altı günden beşe (tatiller veya ürün yayımları hariç) indirerek ardışık çalışma günlerin sayısını azaltacak. Son olarak tam zamanlı mağaza personeli, her altı aylık dönem için bir hafta sonu tatili seçebilecek.

Bu yeni politikaların ne zaman yürürlüğe gireceği belli değil. Adı açıklanmayan Apple mağaza çalışanları Bloomberg’e bazılarının önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacağını, ancak diğer değişikliklerin 2022 sonuna kadar gerçekleşmeyebileceğini söyledi.

2022’nin başlarında dünyanın ilk 3 trilyon dolarlık şirketi olan Apple’ın Atlanta ve New York’taki iki Apple Store’undaki mağaza çalışanları kendi sendikalarını kurdu. Apple her iki sendikayı da tanımadı ve Atlanta mağazasındaki çalışanlar kısa bir süre önce yapılması planlanan sendika oylamasından çekildi. Bu çalışanları temsil eden Amerika İletişim İşçileri, Apple’ın Ulusal Çalışma İlişkileri Yasasını ihlal ettiğini ve “özgür ve adil bir seçimin” imkansız olduğunu söylüyor.

Diğer teknoloji şirketleri de bu yıl kendi işçilerinden gelen sendikal baskılarla karşı karşıya. Mart ayında, Missouri’deki bir grup Google Fiber yüklenicisi, başarılı bir şekilde sendikalaşmaya oy vererek, Alphabet Çalışanları Sendikası’nın bir sözleşme için pazarlık yapan ilk birimi oldu. New York, Staten Island’daki bir Amazon deposu, Nisan ayı başlarında şirketin başarılı bir şekilde sendikalaşan ilk kısmı oldu, ancak şehir genelindeki başka bir depo Mayıs ayında sendikalaşmayı onaylamadı.

Tags: , , ,

0 Comments

Leave a Comment