Teknoloji

Apple, yarın başlayacak WWDC 2022 etkinliğinde neler tanıtacak?

Apple’ın WWDC geliştirici etkinliği giderek yaklaşıyor. 6-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek bu etkinlik, firmanın çeşitli platformlarının inceliklerini tartışmak için geliştiricileri bir çatı altına toplamayı hedefliyor. Tabi ki bu “bir çatı altında toplanma” kısmı salgın döneminde bir miktar değişmek zorunda kaldı ancak sonucun aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Tahmin edilebileceği gibi, WWDC sırasında donanım hakkında çok fazla açıklama ve görüşme yapılmıyor ve daha çok Apple ekosisteminin yazılımlarına odaklanılıyor. Bu yüzden etkinlikte neler bekleyebileceğimiz konusunda bir miktar fikrimiz var.

iOS 16 – iPadOS 16

Öncelikle Apple’ın işletim sistemlerinin en son sürümleri olan iOS 16 – iPadOS 16’ya küçük bir bakış atabiliriz. iOS 16’ya ilk bakışımız muhtemelen erken geliştirici beta sürümü ile olacak. Yani bir Apple geliştirici hesabınız varsa, açılış konuşmasından kısa bir süre sonra indirebileceksiniz. Yeni güncelleme ile gelebilecek özelliklerin arasında Apple’ın kilit ekranı üzerinde yapacağı değişiklikler en dikkat çekici seçeneklerin arasında yer alıyor.

Mesajlar uygulaması yeni birçok sosyal özellik ve yeni sesli mesajlar işlevine kavuşabilir. iPhone’un Sağlık uygulamasının da yeni özellikler kazanacağı tahmin ediliyor.

iPadOS ise tableti işletim sistemini dizüstü bilgisayarlar ile daha rekabetçi bir hale getirmek için çoklu işlev yeteneklerinde gelişmeler yaşayacak gibi gözüküyor.

macOS 13

macOS 13 tarafında çok fazla bir beklenti olmasa da Mammoth ile potansiyel ve eğlenceli bir isimle karşılaşıyoruz. macOS 13’ün bu potansiyel adı için Apple birkaç yıl önce patent başvurusunda bulunmuştu. Yeni OS hakkındaki erken söylentilere göre, Ayarlar uygulamasında uzun zamandır beklenen bir güncelleme yapılabilir ve bazı önemli Apple uygulamaları da kendi güncellemelerine kavuşabilir.

watchOS

watchOS tarafında daha büyük ekran için yeni saat yüzleri ve iyileştirilmiş düşük güç modu bekleniyor. Apple Watch’un rakiplerine göre en zayıf kaldığı alan halen bataryası ve burada da bir gelişme duyurulacağı ümit ediliyor.

tvOS

tvOS geçtiğimiz yıl uzaysal ses eklentisi dışında etkinlikte hiçbir yere sahip olamamıştı ve bu yıl da önemli bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Bir süredir söylentileri dolaşan homeOS işletim sistemini muhtemelen görmeyeceğimiz tahmin ediliyor ancak tvOS’un bazı otomatik ev işlevleri için güncellemeler kazanması mümkün olabilir.

…Ve donanım

Apple için büyük bir etkiye sahip olan M1 çiplerinin ve çok sayıdaki sürümünün yayımlanmasının ardından M2 çiplerinin yakında olduğuna dair söylentiler var. Bu yeni çipler tanıtılırsa, tanıtım için yeni donanımların kullanılacağına emin olabiliriz. Yine bir süredir söylentileri bulunan yeni bir MacBook Air bu tanıtım için en iyi aday olabilir. Ancak yeni bir Mac Pro’nun etkinlikte görülmesi beklenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu