Teknoloji

Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır?

Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır? Dünyadaki vazgeçilmez unsurlardan biri olan teknoloji, günlük hayatın neredeyse her alanında ihtiyaç duyulur hale gelmiştir. Okul, iş gibi birçok farklı ortamda kullanılan ve her daim ihtiyaç duyulan teknolojik cihazlar da teknolojinin getirmiş olduğu en önemli unsurlardan birisidir. Özellikle bu noktada ilk akla gelen cep telefonları, iletişim imkanı sağlamasının yanı sıra önemli dosyaların ve belgelerin kaydedildiği, birçok farklı dökümanı bünyesinde barındırması ile dikkat çeker. Dolayısıyla cep telefonlarının geniş bir arayüze sahip olması ve kolay bir şekilde kullanılıyor olması önemlidir.

Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android cihazlarda bazı zamanlarda yavaşlama, hata ile karşılaşma gibi çeşitli sorunlar yaşanabilir. Yaşanan bu sorunlar çoğu zaman daha önceden yüklenmiş kötü yazılımların arka planda çalışmasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda Android cihazlarda donma, hafıza hataları, kullanılmakta olan uygulamaların ani bir şekilde kapanması gibi problemler de görülebilir. Eğer siz de Android cihazınızda bahsedilen bu problemleri yaşıyor ve uygulamaların verilerinizi çaldığından şüpheleniyorsanız telefonunuzun virüse sahip olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Bahsedilen bu sorunların yanı sıra daha birçok farklı problem ile karşı karşıyaysanız Android cihazınızı virüslerden temizlemeniz gerekebilir. Android cihazınızı virüslerden temizlemek için farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Android işletim sistemine sahip telefonunuzdan virüs temizlemek için faydalanmanız gereken yöntemler oldukça çeşitlidir. Virüs temizleme işlemini gerçekleştirmek için birçok farklı antivirüs programından faydalanabilirsiniz. Antivirüs programlarını telefonunuza yüklemeden önce uygulamanın firmasına ve firmanın aldığı yorumlara göz atmalısınız. Böylelikle uygulamaya olan güveninizi artırabilir, telefonunuzu güvenli bir şekilde virüslerden koruyabilirsiniz.

Aynı zamanda uygulamanın istediği izinleri de dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Tercihleriniz doğrultusunda uygulamanın ücretli olup olmadığına da göz atabilirsiniz. Bahsedilen bu noktalara dikkat ettikten sonra Google Play Store’dan antivirüs programlarını indirebilir, cihazınızı virüslerden temizlenmiş hale getirebilirsiniz.

Virüs programlarının yanı sıra Android telefonunuza format atarak da virüs probleminden kurtulabilirsiniz. Format atma işlemi, genellikle modemden kaynaklanan virüslerde gerçekleştirilir. Telefonunuzun genel performansını etkileyen modem kaynaklı virüsler, virüs programlarının etkisini de ciddi oranda azaltabilir. Android cihazınıza format atmadan önce telefonunuzda bulunan verilerin yedeğini almalısınız.

Aynı zamanda cep telefonunuzun şarjının %50’nin üzerinde olduğuna da dikkat etmelisiniz. Eğer telefonunuzun şarj seviyesi %50’nin altında ise format atma işlemine başlamadan önce cep telefonunuzu şarj etmelisiniz.

  • Format atma işlemine başlarken cep telefonunuzun ses tuşlarından birine ve güç tuşuna bir süre basılı tutmalısınız.

  • Ardından açılan ekrandaki Wipe Data/Factory Reset seçeneğine telefonunuzun ses tuşlarından yardım alarak gelmelisiniz.

  • Güç tuşu yardımıyla da bahsedilen seçeneği seçtikten sonra ses tuşları ile ‘Yes’ seçeneği üzerine gelmeli ve güç tuşu ile ‘Yes’ seçeneğine dokunmalısınız.

  • Bu işlemlerin ardından ‘Reboot System Now’ seçeneğine gelmeli ve güç tuşu yardımı ile bu seçeneği seçmelisiniz.

Bahsedilen bu işlemlerin sonucunda telefonunuzu yeniden başlatarak tüm verilerinizin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Android Virüs Temizleme Programları Nelerdir?

Cep telefonunuzdaki virüsleri Android virüs temizleme programlarından faydalanarak temizleyebilir, telefonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bu noktada kullanıcılara birçok farklı virüs programı sunulur.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

  • Son Windows 11 güncellemesinin, bazı antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

  • iPhone’da takvim etkinlik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

  • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

  • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

  • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

  • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu