Çarşamba, Haziran 19, 2024

Android IP adresi değiştirme nasıl yapılır ve IP adresi nasıl bulunur? soruları android kullanıcıları tarafından sıklıkla merak ediliyor. Teknolojinin gelişmesi ve insan hayatında oldukça önemli bir unsur haline gelmesi, teknolojik cihazlara olan bağlılığı da artırmıştır. Özellikle cep telefonları, iletişim amacının yanı sıra birçok farklı amaç için de kullanılıyor olup, modern dünyada oldukça önemli bir konumda yer alır. Android işletim sistemine sahip cep telefonları da kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen cihazlardan birisidir. Farklı işletim sistemlerine sahip cihazlarda olduğu gibi, Android cihazlarda da IP adresi bulunur. Peki Android IP adresi nedir ve nasıl değiştirilir? İşte detaylar…

Android IP Adresi Nedir?

‘’Internet Protocol Address’’ olarak nitelendirilen IP adresi, dinamik bir yapıya sahiptir. Cihazların birbirleriyle veri alışverişinde bulunmasını sağlayan IP adresi, dinamik bir yapıya sahip olduğundan dolayı internet üzerinde gezinirken devamlı değişir. Aynı zamanda dinamik IP adresi internete her bağlandığınızda da değişkenlik gösterir.

Dinamik IP adresinin yanı sıra statik IP adresi bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere statik IP adresinin geçici olmadığı ve sabit olduğu görülür. Statik IP adreslerinin bir yönetici tarafından manuel olarak atandığı görülürken dinamik IP adreslerinin ise sunucunun yazılımı tarafından atandığı görülür.

Cihazların seçici özelliğini temsil eden IP adresleri, cihazların birbiri ile olan iletişimini sağlarken; aynı zamanda birçok farklı web sitelerine ulaşmayı da sağlar. Tamamen eşsiz bir özelliğe sahip olan IP adresleri; ‘’00.00.000.000’’ şeklinde bir forma sahiptir. Bu sayılar, 8 bitlik sayılar şeklindedir ve 254’ten büyük olamayacak şekilde üretilir.

Android kullanıcıları, kimi zaman cihazlarında bulunan IP adresini değiştirmek isteyebilir. Bunun sebebi çoğu zaman, bulunulan ülke tarafından erişimi engellenmiş olan bir herhangi bir web sitesine girebilmek olur. IP adresi değiştiği takdirde erişim engeli olan web sitesine kolaylıkla giriş yapılabilir.

Android IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Android kullanıcılarının merakla araştırdığı konulardan birisi de Android IP adresinin nasıl değiştirileceğidir. Bu noktada Android kullanıcılarının karşısına iki farklı IP adresi çıkar. Bu IP adreslerinden biri değiştirilebilirken bir diğeri ise değiştirilemez.

Değiştirilemez olan IP adresi; sizin genel IP adresinizdir. Yalnız bu IP adresini gizleyebilirsiniz. Genel IP adresinin amacı; internete bağlanmanızı ve iletişim kurabilmenizi sağlayan IP adresidir. Genel IP adresini gizleyebilir, herkese açık halde olmasını engelleyebilirsiniz.

Genel IP adresini gizlemek için VPN’den ya da Web Proxy’den faydalanabilirsiniz. Android cihazınızın IP adresini değiştirmeden önce IP adresinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Android cihazınızın IP adresini öğrenmek için kullandığınız arama motorundan faydalanabilirsiniz. Arama motoruna ‘’IP adresim nedir?’’ şeklinde bir soru yöneltebilir, hızlı bir şekilde sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

 • Android cihazınızın IP adresini değiştirmek için ise öncelikle cep telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına dokunmalısınız.

 • Ardından sırası ile ‘Ağ ve İnternet’, ‘Wi-Fi’ kısmına dokunabilirsiniz.

 • Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde IP ayarlarına ulaşabilirsiniz.

 • Ardından ‘Kullanılabilir Wi-Fi Ağları’ listesini bulmalı ve ‘Gelişmiş Seçenekler’e dokunmalısınız.

 • Bu noktadan sonra ‘DHCP’ seçeneğine dokunmalı ve ardından ‘statik’ kısmını seçmelisiniz.

 • IP adresi alanını doldurma işlemini gerçekleştirdikten sonra ‘Ayarlar’ kısmından çıkmalı ve telefonunuzu tekrardan ‘Wi-Fi’ye bağlamalısınız.

Android Cihazdan IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP adresinizi herhangi bir arama motoru üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. IP adresinizi internetten aramak yerine Android cihazınızdan kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun için;

 • Android cihazınızdan ‘Ayarlar’ menüsüne gelebilirsiniz.

 • Ardından ayarlar menüsündeki ‘Wi-Fi’ bölümüne girmeli ve şimdi ya da daha önce bağlanmış olduğunuz bir kablosuz ağa dokunmalısınız.

 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdiğinizde Android cihazınızın yerel ağdaki IP adresini görebilirsiniz.

 • ‘’00.000.000.000’ şeklindeki IP adresine göz atabilir, telefonunuzun IP adresi hakkında kolay ve hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment