Çarşamba, Haziran 19, 2024

Evlilik, iki bireyin hem kendi ferdî alanını koruyup hem de karşıdaki birey ile yakın ilgi de bulunabilmesi sürecine bireylerin dahil olmasıdır. Bu süreç bağlamında birçok faktör dahil olmaktadır. Bilhassa evlilik çatışmaları, en rahatsız edici sorunlar silsilesinden birisidir. Her evlilikte birtakım sorunlar yaşanır lakin kimi vakit bu sorunlar yumağı, çiftleri derin bir hayal kırıklığına sürüklemekle birlikte evliliğin devamını sorgulamaya kadar varabilir. Halbuki bu olumsuz gidiş içerisinde kaybolmaktansa sürece sağlıklı müdahalede bulunmak mümkündür. Çiftler, bunu bazen kendi gayretleriyle sorun çözme maharetleri geliştirerek başarabilseler de birçok vakit dışarıdan profesyonel bir göz yardımı gerekmekte ve Evlilik ve Aile Terapisine muhtaçlık duyulmaktadır.

İçerisinde anlamlandırdığımız aile dinamiği her çiftte farklı değerlendirilmekte ve yansıtılmaktadır. Öncelikle evlilik sürecinde bireyler, yaşanan durumları, olayları kendi ferdî penceresinde yorumlamakta ve anlamlandırmaktadır. Bireylerin evvel kendisini net bir formda anlamak, keşfetmek, benlik bütünlüğünü oluşturması gerekmekle birlikte karşısındaki bireyi de tesirli bir biçimde dinleyip, anlayarak yorumlaması lazımdır. Lakin ne yazık ki hiçbir evlilik harika ahenk formunda ilerleyemiyor. Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, tartışmayı yanlışsız manalandırmak, sorun çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek üzere birtakım hünerler gerektirir. Bazen, ister istemez yetiştiğimiz ailedeki dinamikleri kendi kurduğumuz aileye aktarabilmekteyiz. Tesirli olmayan, olumsuz davranış kalıpları hatta kendimize yapıldığında eleştirdiğimiz tavırlar bir bakmışız evliliğimizi şekillendirir hale gelebilir. Ya da ömrün getirdiği zahmetler memnun bir evlilik sürmeyi zorlaştırabilir.

Evlilik ve Aile terapisi ile, aile dinamiği içerisindeki bireylerin öncelikle eşlerin birbirleri ile olan bağlantısını sağlıklı hale getirmek hedeflenir. Sorun çözme hünerleri ile ilgiyi yine yapılandırma sürecine yardım edilir. Süreç içerisinde eşlerin birbirlerinin, birey oluşlarına hürmet duyması ve kabul etmesi üzerinde durulur.

Eşler ortasında süregelen sorun alanları, tartışmaların ağırlaştığı, kısır döngüye girdiği belirli başlı mevzular olabilir. Evlilik terapisinde emel; eşlerin bu hususları konuşabilir hale gelmesi ve farklı açılardan bakarak tahlil bulabilmeleri sürecine eşlik etmektir. Terapi süreci güç meselelerle gayret ederken bile eşlerin ilerleme rotası içinde olmalarını sağlar ve alakanın çıkmaza girmesini engelleme konusunda yardımcı olur.

Terapi Süreci ve Uygulama

Evlilik ve Aile Terapisinde, ailenin terapiye başvurma nedeni ne olursa olsun, öncelikle alakaları ve aile dinamiği tüm tarafları ile ele alınır. Bazen görünen sebep asıl sebep olmamakla birlikte farkındalık ile sorunun kökenine inilebilir. Her aile bireyi için sorunun ne tabir ettiği, ferdi olarak nasıl anlamlandırdığı değerlidir. Tahlil, teklifler ve terapiden beklentiler nelerdir her birey için konuşulur. Evlilik içerinde gelişen irtibat usulleri, oluşan koalisyonlar, üçgenleşmeler, aile örüntüsü ve aile haritası üzere birçok yapı derinlemesine incelenir. Sürece bireylerin faal bir biçimde dahil olması maksadı ile çeşitli testler, uygulamalar ve ödevler verilir. Bireylerin istekli oluşu ile birlikte de kalıcı değişimler yakalamak daha da kolaylaşacaktır.

Terapinin mühleti yaşanan sorunun cinsine, yoğunluğuna ve bireylerin iştiraki ile değişim suratına nazaran değişiklik gösterebilir. Görüşme sayıları, gelişmelere nazaran belirlenmektedir. Görüşme aralıkları, seanslarda ele alınan hususların yaşama geçmesine fırsat tanıyacak kadar uzun lakin eski alışkanlıkların sürmesine müsaade vermeyecek kadar da kısa vakit diliminde olmasına dikkat edilir.

Şayet evlilik sorununuz varsa bir çift terapisine baş vurun!

Evlilik terapisine başlamak kolay değildir. Evlilik üzere hayli özel bir hayatın problemlerini, tanımadığı bir bireyle paylaşmak birçok insan için zordur ve sorunların bir terapistin önünde tartışılması fikri güzele gitmeyebilir. Çiftler kendi başlarına sorun çözmeye çalışıp da başarısız oldukları ve konuşmalar çoğunlukla tahlil getirmeyen arbedelere dönüştüğü için terapi sürecinde de bunun yaşanmasından korkulur. Meğer terapi sürecinde, üçüncü bir kişi olarak terapistin karşısında, meseleler tartışılsa bile hengamenin şiddetlenmesi mümkün değildir, zira terapist duruma müdahale eder ve uygun yönlendirmelerle çiftler giderek sorun çözücü konuşmayı ve tesirli irtibat prensiplerini öğrenirler. Tesirli konuşabilmeyi ve sorun çözücü tartışabilmeyi öğrendikleri için irtibatta kendi başlarına iken yaşanan tıkanmalar olmaz ve başta sıkıntı olsa bile giderek ilerleme yaşanır. Aile içerisinde bireylerin birbirleri ile değil de birlikte ‘sorun’ ile çaba edebilmelerine imkan tanınır. İşbirliği içerisinde aile, terapist bir seyahate çıkmış üzere düşünülebilir.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment