Sağlık

Vajinismus rahatsızlıgı

Vajinismus vajinanın dış kısmındaki 1/3’lük kısımda bulunan kaslarda, vajinal tampon, parmak, penis yahut muayene spekulumu yerleştirme teşebbüsü gerçekleştirildiğinde ortaya çıkan istemsiz kasılmalardır. Vajinismus rahatsızlığı bulunan bayanların birden fazla orgazm olabilirler ve cinsel istek ve uyarılmaları epey olağan seviyededir. Vajinismus rahatsızlığı bulunan bayanlar geçmişte, cinsel taciz gibisi bir değerli ruhsal travmanın yanı sıra birinci cinsel beraberliğin çok ağrılı olması gibisi ruhsal tahribat oluşturan bir olay yahut acılı bir jinekolojik muayene deneyimlemiş olabilirler.
Vajinismus rahatsızlığı bulunan bayanların, vajinalarının ebatları ve genital kısımlarına ait olarak yanlış inançları vardır. Münasebetiyle da vajinalarının içerisine bir şeyin giremeyeceğini, vajinalarının bunun için uygun olmadığını düşünürler . Himen patolojileri, kronik enfeksiyonlar ve endometriozis gibisi durumlar da vajinismusa yol açabilir ve sırf eksiksiz bir jinekolojik muayene sonucunda bunun farkına varılabilir. Çiftin vajinanın boyutları ve genital anatomiye ait ön yargılarını yok etmeleri doğrultusunda, jinekolojik muayene esnasında partnerin de bulunmasının yararlı olacağı kıymetlendirilmektedir .

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Tedavide istem dışı olarak meydana gelen kasılmaların ortadan kaldırılmasına çalışılır. Bireyin genital anatomisiyle ilgili temel olan bilgilere sahip olabilmesi için eğitim yapılır. Vajinal penetrasyon öncesi gevşeme için gevşeme teknikleri hakkında bilgi verilir ve bu teknikler öğretilir. Kegel idmanlarına ait bilgilendirme yapılır. Kegel antrenmanları ve gevşemenin ne biçimde uygulanacağı hakkında bilgi verilir. Vajinanın girişinde yer alan kasların denetimli ve istemli olarak çalıştırılması suretiyle geliştirilmesi hedefiyle Kegel idmanları uygulanır. Kegel idmanlarından idrar kaçırma sorunu bulunan bayanların tedavisi için faydalanılabildiği üzere vajinismus tedavisinde de faydalanılmaktadır. Bunun ne formda yapıldığını göstermek gayesiyle dilatör ya da parmak vajinaya yerleştirilir ve vajina kaslarının yerleştirilenlerin dışarıya çıkmasına mani olacak formda kasılması istenir. Bunu başaramayan bayanlardan ise idrar boşaltımı esnasında boşaltım sürecini yarıda kesmeleri istenir. Vajina girişinde bulunan kaslar her iki durumda da kasılır. Bu kasların istemsiz halde kasılması vajinismusa yol açan temel nedendir. Kegel idmanının ne halde uygulanacağının gösterilmesinin akabinde, günde taban 5-6 sefer tekrarlanması istenir. Vajinanın parmaklarla yahut özel cisimler (vajinal dilatatör) kullanılarak genişletilmeye çalışılması vajinismus tedavisinde kullanılan öteki bir metottur .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu