Sağlık

Takıntılarımız-obsesif kompulsif bozukluk

‘’Eşiyle birlikte dışarı çıkmak için hazırlandı. Mutfağı ve ocağı denetim etti. Odaları dolaştı. Işıkları söndürdü, pencereleri kapattı, elektrikli aletlerin fişini çekti sonra dış kapıyı kapattı merdivenlerden inerken ‘Acaba pencereleri kapatmış mıydım sorusu bir anda aklına geldi. Bir taraftan pencereleri kapattığı ana dair aklına gelen o manzara bir yandan emin olamama hali. Denetim etmek gayesiyle tekrar konuta girdi, tıpkı rutine tekrar başladı ve bir türlü konuttan dışarı çıkamadı…’’

‘’Bu vakte kadar rastgele bir canlıya ziyan vermemişti. Karıncayı bile incitemez denilen tipten bir insandı etrafındakilere nazaran. Lakin tüm bunlara karşın saçma olduğunu bilse de insanlara ya ziyan verirsem kanılarını başından atamıyordu. Deniz kenarında yürürken önünde yürüyen kişiyi denize attığına, meyve soymak için kullandığı bıçağı yanındakine sapladığına, bir bebeği bilerek düşürdüğüne dair fotoğraflar her gün tahminen uyurken bile aklındaydı. Düşünmek istemediğinde her seferinde daha güçlü bir halde gelen bu kanıları başından atamıyor ve her geçen gün bu ıstırapla yaşamak zorunda kalıyordu.’’

‘‘Çevresindeki beşerler her vakit çok paklık yaptığını söylerlerdi ona. Fakat hiçbir vakit yaptığı paklık kendisine kâfi gelmiyordu. Dışarıdan geldiğinde tüm mikrobu konuta bulaştırdığını düşünüyor, o mikrobu temizlemek için paklık yapmaya girişiyor fakat dokunduğu her şey kendisi ile birlikte tekrar tekrar mikroba bulaşıyordu. Musluğa dokunsa ve ellerini yıkasa musluğu kapatırken tekrar birebir ritüeli yine yaşamak zorunda kalıyordu. Paklık yapmaktan, ellerini tekraren yıkamaktan ötürü derisinde de tahrişler başlamıştı. Konut halkı da artık bu durumdan çok şikayetçiydi, kendisi bu durumdan mutlu değildi lakin yeniden de mikrop bulaştı fikrini başından asla atamıyordu.’’

‘Dindar bir ailede yetişmişti. Çok sık olmasa da vakit zaman namazına masraf orucunu tutardı lakin kendisini daima günahkar hissediyordu. Hiç kimseye bahsemediği bir durumu vardı hatta vakit zaman cezalandırıldığını da düşünüyordu. İçinden daima dine, Allaha, dinle ilgili şeylere küfür etmek geliyor, yaratıcıyla ilgili beğenilen olmayan şeyler düşünüyordu. Düşünmek istemese dahi bunları başından atamıyordu. Bir büyüğüne yarım ağızla danıştığında imanının zayıfladığını öğrendi, daha çok dine yöneldi lakin başındaki fikirler ve o manzaralar asla dinmiyordu.’

Takıntı sözünü duymayanımız yoktur. Her bireyin belli hususlarda takıntı olarak nitelendirilebilecek davranışları, niyetleri vardır. Pekala bir ruhsal bozukluk olarak ‘takıntı’ yani Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir?

Kişinin zihnine girmesine pürüz olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı niyet, imaj ve dürtülere obsesyon, bu obsesyonun verdiği ağır düşünceyi bir müddet hafifletmek yahut ortadan kaldırmak için yapılan yenileyici davranışlara da kompulsiyon (zorlantı) denilmektedir. Pek çok insanın günlük yaşantısı içinde oluşan takıntılı fikirleri vardır lakin bireyler birçok sefer bu bu durumların sağlıklı bir halde üstesinden gelebilir. Bir ruhsal bozukluk olarak takıntılarda ise bireyler isteseler de çok saçma gelse de bu obsesyonlarının üstesinden gelemezler.

Takıntı hastalığı çocuklar dahil kadın-erkek tüm bireylerde görülebilir. Çoklukla ergenlik periyodunda başlamakla birlikte okul öncesi çocuklarda da görülebilmektedir. Şahıstan şahsa nazaran farklı takıntı çeşitleri gelişebilir. Genel olarak; Paklık ve Bulaşma, Denetim ve Kuşku, Cinsel, Dini, Simetri, Sayma, Biriktirme üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Bu Hastalığın Bir Dermanı Var mı?

Takıntı hastalığı olarak bilinen OKB’ye dair yapılan araştırmalarda bu hastalığın oluşmasında, genetik özelliklerin, beyin kimyasındaki bozulmanın, çocukluk çağı travmalarının ve kişilik özelliklerinin tesirli olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerle OKB’nin tedavisinde de beyin kimyasının düzeltilebilmesi için ilaç tedavisinin büyük faydası bulunmaktadır. Birebir vakitte OKB hastalığına neden olduğu bilinen çocukluk çağı travmalarının tedavisinde bireyin psikoterapi alması hastalığın tedavisi kademesinde gereklidir.

Takıntılarımdan Terapi İle Nasıl Kurtulurum?

Takıntıları olan bireyler kendilerine dert veren niyetler ve manzaralardan kaçmaya çalışırlar. Lakin bu obsesif kanılardan kaçmaya çalışmak tahlil değildir ve bu kanılar her seferinde bireyi daha güçlü bir biçimde daha fazla rahatsız etmeye, şahısta telaş uyandırmaya devam etmektedir. Şahıslar kimi durumlarda bu fikirlerin yarattığı ağır telaştan kurtulabilmek içinde kompulsiyon denilen tekrarlayıcı davranışlarda bulunurlar. Takıntı hastalığının tedavisinde etkililiği kanıtlanmış 2 cins terapi vardır. Bunlar Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR Terapisidir. Bilişsel Davranışçı Terapideki emel bireylerin var olan bu fonksiyonsuz fikirlerini saptamak ve kullanılacak muhakkak formül ve tekniklerle bu kanıları daha fonksiyonel hale getirmek böylelikle kişinin tasasının ortadan kaldırmaktır. Şahıslara bu süreçte korkuyu ortadan kaldırmayı hedefleyen pek çok teknik öğretilir. Öteki bir terapi tipi olan EMDR Terapisinde ise kişinin obsesyon ve kompulsiyonlara neden olduğu düşünülen kişisel travmaları çalışılarak var olan hastalığın ortadan kalkması hedeflenir.

Okuduklarınız sonrası kendinizde yahut bir yakınınızdaki takıntıların hastalık boyutunda olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Yapılan birçok araştırma Obsesif Kompulsif Bozukluğun tedavisinde ilaç­+psikoterapinin en tesirli yaklaşım olduğunu göstermektedir. Kendinizde yahut bir yakınınızda bu türlü bir durumdan şüpheleniyorsanız en yakın vakitte bir profesyonelden dayanak almanız sıhhatiniz açısından en faydalı adım olacaktır.

Sıhhatle Kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu