Sağlık

Müteşekkir olmak (biliyorum, çok eski, lakin tam karşılığı yok öztürkçe’de )

Müteşekkir olmak (biliyorum, çok eski, lakin tam karşılığı yok Öztürkçe’de )

Mutluluğun sırrı, diğerleri problemlerini üst üste ekleyip kendisine acırken, sizin hayatın sunduğu hoşluklara teşekkür edebilmenizdir.

Hayatımızda teşekkür etmemiz gerekenlerin birçoklarının farkında bile değiliz aslına bakarsanız. Kaçımız biran için durup da kolaylıkla nefes alabildiğimizdeneme bonusu veren siteler için, kendi başımıza yürüyebildiğimiz için, kendi gereksinimlerimizi kendimiz karşılayabildiğimiz için teşekkür etmişizdir sanki?

Sufi ideoloji ve doğu ideolojisinin binlerce yıldır lisana getirdiği müteşekkir olmayı artık batı da keşfediyor ve hayata teşekkür etmenin tesir alanının ne kadar çeşitli olduğunu görüyor; bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, hayatı daha keyifli ve daha optimist yaşamayı sağladığını, insanların kendilerini yalnız ve ümitsiz hissetmemelerini sağladığını….

Teşekkür etmek olumsuz hislerinizi mahzurlar. Hayatınızdakilere teşekkür etmeyi öğrenmişseniz, aksiliklere, eksikliklere odaklanmazsınız. Ne yazık ki, bilhassa batı tüketim toplumu insan tabiatını farklılaştırmış ve insanları sahip olduklarına teşekkür etmek, hayatında uygun gidenlere odaklanmak yerine sahip olmadıklarına, aksiliklerine odaklanır hale getirmiştir. Amaç tüketimi arttırıp daha fazla para kazanmaktır. Lakin bu gayelerini gerçekleştirirken bu “vahşi kapitalist sistem” aslında insan tabiatını bozup önemli kayıplara yol açar olmuştur.

Kendinizi daha memnun hissetmeniz için yapabileceğiniz birkaç küçük alıştırma:

Teşekkür günlüğü tutun

Hayata teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün yaşadığınız, sahip olduğunuz için teşekkür ettiğiniz iki şeyi not edin o günlüğe.

Sevginizi cömertçe etrafınızla paylaşın

Etrafınızdakileri takdir edin, hayatınızda oldukları için teşekkür edin. Bunu onlara söyleyin. Tüm canlıları sevin. Ailenize, arkadaşlarınıza sevginizi göstermekten, söylemekten çekinmeyin.

Şikâyet etmekten vazgeçin, teşekkür edin.

Sahip olmadıklarınıza değil, hayatınızda olanlara odaklanın. Müteşekkir olmak için hayatta büyük şeylere gereksiniminiz yok.

Hayatın meydan okumalarına teşekkür edin.

Şükran yalnızca olumlu tecrübeler için müteşekkir olmakla ilgili değildir. Bazen olumsuz ya da güç durumları yaşamak, neye şükretmeniz gerektiğinin daha net farkına varmamıza yardımcı olabilir.

İstekli olun

Hayatta yardımcı olabileceğiniz birçok insan var. Hayatın size verdiklerini diğerleri ile paylaşmak yaşamsal istikrara, o insanlara daha güzel bir hayat vermeye katkı sağlamanın yanısıra kendinizi çok âlâ hissettirecek, hayata daha da çok teşekkür etmenizi sağlayacaktır.

Hoş anları durdurun

Memnun hissettiğinizde her ne yapıyorsanız durun birkaç dakikalığına. Hislerinize odaklanın. Hafızanıza kaydedin hislerinizi ve o anı. Ne kadar çok memnun an biriktirirseniz, kendinizi makus hissettiğinizde aklınıza getirip kendinizi âlâ hissedeceğiniz o kadar çok anınız olur.

Kendinize teşekkür edin

Âlâ uyuduğunuz, âlâ beslendiğiniz, elinizden geldiğince sık güldüğünüz, iç sesinizi dinlediğiniz, kendinizi önemsediniz için teşekkür edin kendinize.

Kendinizi sevin

Özdeğerinizin farkına varın. Kendinizi olduğunuz üzere kabul edin ve sevin. Hepimizin aksaklıkları var. Sevilmek ve kabul görmek için kusursuz olmamız gerekmiyor. Olduğumuz üzere çok hoşuz.

Hayatın size verdiklerini fark edin. Elbette ki vermediği çok şey var. Vermediklerine odaklanırsak, hayat uzunluğu mutsuz olur, bizi mutsuz edecek bir sürü şey yaşarız. Halbuki olumluya yönelmek herkese güzel gelecektir.

Haydi, teşekkür edebileceğimiz birkaç şey sayalım:

Düzgün bir aileniz varsa, anne-babanız için teşekkür edin. Sizi dünyaya getirdikleri, büyüttükleri, bugünkü sizin oluşmanıza kattıkları için, hayattaki kaleniz oldukları için.

Arkadaşlarınıza teşekkür edin, hayatınızda uzun yol arkadaşları oldukları için.

Görme yetinize teşekkür edin, hayatın renklerini görebilmenizi sağladığı için.

Duyma yetinize teşekkür edin, yağmurun sesini, sevdiklerinizi, notaların sesini, müziği duymanızı sağladığı için.

Dokunma yetinize teşekkür edin, bir elbiselerinin dokusunu, rüzgârın esintisini, sevdiklerinizin ellerini hissetmenizi sağladığı için.

Koku alma duyunuza teşekkür edin, çiçeklerin kokusunu, parfümleri, hoş yemek kokularını alabildiğiniz için.

Tat alma yetinize teşekkür edin, meyvelerin tadını, deniz suyunun tuzluluğunu, turşuların ekşiliğini, biberlerin acısını alabildiğiniz için.

Konuşabildiğiniz için teşekkür edin, kendinizi, hislerinizi tabir edebildiğiniz, canınız acıdığında söyleyebildiğiniz, sevdiğinize aşkınızı söz edebildiğiniz için

Hayata teşekkür edin, size tüm yaşattıkları için.

Ve kendinize teşekkür edin, kendiniz olduğunuz ve hayata sevgiyle dokunabildiğiniz için.

Hayatınızı nasıl yaşayacağınıza siz karar verirsiniz. Hayat hepimize unu, suyu, tuzu farklı bir hamur veriyor. Bu hamurdan ne hal çıkartacağınız ve hamurun tadı büsbütün size kalmış. Evet, bazen hamur sert olabilir, kolay form almayabilir. Lakin unutmayın o sert hamura bile tat katmak sizin elinizde.

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI

12 Haziran 2019

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu